Problema serioasa cu carapacea!!!!ajutor!!!!

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

de jiveia18 » 16 Mar 2009, 08:23

merci pentru sfaturi dar ma ingrijoreaza faptul ca are carapacea moale in coditiile in care are 10 ani
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Mar 2009, 14:36

de tibor.sos » 16 Mar 2009, 10:00

cea mai buna hrana nu este carnea cruda. in natura testoasa nu vaneaza carne cruda sau inima de vita. pestele e cea mai buna hrana, este un complex natural de vitamine si minerale, carnea cruda din punct de vedere compozitional este foarte sarac! si deseori duce la supraponderare! unele mancaruri uscate sunt mai bune din punct de vedere compozitional daca compozitia lor scrisa pe hartie este reala! pestele se da intreg. dar e de inteles ca pestele crescut natural e greu de procurat se este de neindicat sa perturbi natura pentru a hrani o testoasa ce nu apartine de ea:)), nu aici...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de danutza » 31 Mar 2009, 13:47

am si eu o broscuta de florida, iar de cateva zile am observat pe mijlocul plastonului eu o dungulita de sange, dar daca apas usor , dispare. plastonul este cam moale in acea zona, iar pe margine are pete maronii care par a semana cu cheaguri de sange. o dau cu vitamina AD3E, ii fac bine sau nu?
la noi in oras nu am gasit doctor care sa aiba cunostinte despre testoase, am dus-o la buzau, dar acea doctorita nu i-a dat prea mare importanta, tinand cont ca atunci i se albea carapacea, avea ochisorii umflati, respiratie zgomotoasa si-i curgea si nasul,mi-a dat doar vitaminele astea si doar nasul ia trecut nu stiu ce sa-i fac, mi-e foarte draga si nu vreau sa o pierd!Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 19
Membru din: 27 Mar 2009, 21:45
Localitate: rm sarat

de diego » 31 Mar 2009, 14:12

Care este sursa apei din acvariu? Ai filtru? La ce interval de timp schimbi apa? Care este temperatura apei? A suferit cumva o cazatura recenta? Ce ii dai de mancare?
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de danutza » 31 Mar 2009, 14:23

da a cazut, ca nu e deloc cuminte se urca peste tot, am filtru, temperatura apei o tin intre 24-30 de grade, nu o las constanta, ii schimb apa la 3-4 zile,mananca cubulete cu inima de vita si reptomin sticks. chiar a inceput sa manance mai mult, e vioaie, dar ma ingrijoreaza acea dunga de sange :(

apa ii pun de la robinet dar ii pun in ea niste solutie pentru clor...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 19
Membru din: 27 Mar 2009, 21:45
Localitate: rm sarat

de dis » 31 Mar 2009, 14:40

nu cred ca ii fac bine broscutei substantele de declorificarea apei... eu una te sfatuiesc mai bine sa lasi apa 2 zile la declorificat.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 98
Membru din: 11 Noi 2008, 12:10

de danutza » 31 Mar 2009, 14:43

ok, n-am stiut, dar asta i-a apaut inainte sa-i pun acea solutie in apa...e bine sa-i dau cu vitamina AD3E sau sa-i dau cu altceva?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 19
Membru din: 27 Mar 2009, 21:45
Localitate: rm sarat

de dis » 31 Mar 2009, 15:03

din pacate nu ma pricep la toate vitaminele pt brosute. eu le dau cu vita-kraft pe alea mele.
am sa las pe cei care cunosc mai bine despre ce este vorba, sa isi dea cu parerea.
iti doresc multa bafta sa se faca broscuta repede bine.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 98
Membru din: 11 Noi 2008, 12:10

de diego » 31 Mar 2009, 16:03

danutza scrie:da a cazut, ca nu e deloc cuminte se urca peste tot, am filtru, temperatura apei o tin intre 24-30 de grade, nu o las constanta, ii schimb apa la 3-4 zile,mananca cubulete cu inima de vita si reptomin sticks. chiar a inceput sa manance mai mult, e vioaie, dar ma ingrijoreaza acea dunga de sange :(

apa ii pun de la robinet dar ii pun in ea niste solutie pentru clor...


Din pacate eu nu sunt medic veterinar si nu pot sa-ti dau sfaturi legate de medicatie. Presupun ca acea dunga de sange de pe mijlocul plastronului a survenit in urma cazaturii, iar faptul ca a cazut nu este vina ei ci a celui care o ingrijeste, daca nu ar fi fost scoasa din acvariu atunci nu s-ar fi ajuns aici.
Petele alea rosii sunt din cauza apei, apa nu trebuie schimbata atat de des si niciodata nu se schimba in totalitate ci doar 30% din ea. Este foarte important sa ai un filtru bun. Daca ii pui apa de la robinet sa nu o fierbi ci sa o pui in niste bidoane de plastic si sa o lasi asa 24 de ore inainte de a o pune in acvariu.
Pe langa acea hrana uscata poti sa-i dai si carne cruda de peste.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de diego » 01 Apr 2009, 14:29

diego scrie:am vazut un documentar in care vanau pasari chiar si de dimensiunile unui porumbel, pe care-l devorau cam in aceeasi maniera ca reptilele de talie mare, gen crocodili.

[youtube]http://www.youtube.com/v/98ako31Qwss[/youtube]
spre exemplificare

[youtube]http://www.youtube.com/v/3OQk1povlCA[/youtube]
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de LGE » 01 Apr 2009, 16:37

Ce scarbos e .. sa manance porumbeii aia
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 17 Mar 2009, 08:35

de danutza » 08 Apr 2009, 17:17

broscuta mea se simte mult mai bine, am avut drum la bucuresti si am luat-o cu mine, am dus-o la doctor si mi-a spus sa-i fac infuzii cu ceaiuri sau uleiuri esentiale, raceala ia trecut, dar o sa-i mai fac cateva zile, iar dungulita de sange dispare si ea putin cate putin :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 19
Membru din: 27 Mar 2009, 21:45
Localitate: rm sarat

de mihaelajulia » 08 Apr 2009, 18:26

exista si varianta stiksuri, ca supliment. calcil e cam scump pt o cutiuta de nici 100g, dar ajuta.
Mister 17 cm - Trachemys scripta scripta
Pentru poze click aici!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator