Pielea broscutei se exfoliaza!!!

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Pielea broscutei se exfoliaza!!!

de zeba debra » 01 Iun 2012, 16:49

Buna ziua! Va rog sa mi spuneti si mie, daca stiti, de ce se exfoliaza pielea broascutei mele. Este o broscuta de florida, are 2 ani, si de ceva vreme se vede cum de pe capul ei si membre se desface o pelicula albicioasa f subtire. In acelasi timp i-au aparut doua bubite sub gat care au fost maronii iar una s-a facut alba de curand, iar pe piciorusele din spate, pe labute incep sa se vada tot niste pete maronii. Parca si dungile de pe carapace sunt mai galbui decat de obicei... Nu stiu ce sa-i fac, va rog sa ma ajutati!

Am si cateva poze.... http://imageshack.us/g/707/imag0396o.jpg/
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iun 2012, 13:46

de Sheppard » 01 Iun 2012, 20:18

E normal ce se intampla - testoasa naparleste; de aceea se desprinde pielea, se vor descuama si placi osoase de pe carapace si se schimba si coloritul pe masura ce se maturizeaza.

"Bubitele" acelea de pe gat nu sunt in ordine - pare a fi o inflamatie acolo. Ar fi bine sa o vada acolo si un veterinar. Poti incerca sa ii pui cate o picatura de vitamina A solutie orala acolo in fiecare zi timp de cateva zile si sa vezi daca se remediaza situatia. Dupa ce ii aplici local picatura de vitamina A, las-o pe uscat cam 30min-o ora pana se absoarbe inainte sa o bagi din nou in apa. Ii poti da si cu Oximed spray acolo, numai sa ai grija sa nu ii vina in gura sau ochi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de zeba debra » 02 Iun 2012, 10:23

Merci pt raspuns. O sa fac asa cum mi ai spus, poate isi revine...revin cu noutati...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iun 2012, 13:46

Pielea broscutei se exfoliaza

de zeba debra » 05 Iul 2012, 12:00

Buna! As cum am spus, am revenit cu informatii. i-am dat pe piele cu vitamina A si pe carapace, si bubitele alea 2 s-au vindecat f repede, dar din pacate de exfoliat tot se exfoliaza. dimineata arata ca si cand ar fi ciufulita:). Ii cade pielea in fiecare zi..si nu cred ca e normal..de mancat mananca, e calica..ii dau si creveti si betisoare si legume, incerc sa-i acopar necesarul de vitamine. Am observat ca este in crestere pt. ca a inceput sa i cada si solzi de pe carapace, si nu pare ca ar fi vreo infectie sau ceva, sunt uscati si are deja altceva in loc. Dar pielea nu cred ca e normal sa cada asa..Am observat atunci cand i-am dat cu vit. A vreo 5 zile la rand, nu se mai exfolia asa de rau..era cam 2 din 10..10 fiind acum..:) Cum nu i-am mai dat cu vit A a inceput iar sa se exfolieze..
i-am luat os de sepie, i-am luat o substanta care decloreaza apa..nimic..
chiar nu stiu ce sa-i mai fac...Poate aveti voi sugestii... :cry:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iun 2012, 13:46

de Sheppard » 05 Iul 2012, 12:59

E normal sa se exfolieze si pielea - mai ales cand naparleste; inseamna ca creste. Spre exemplu, noi ne inlocuim stratul de piele o data la 90 de zile. Atata timp cat nu apar leziuni e in ordine. Nu mai e nevoie de vitamina A acuma. Daca ii dai peste si creveti e suficient. Prea multa strica, vitamina A fiind hepatotoxica.

Grija si cu solutiile care le pui in apa - prea multe chimicale nu sunt in ordine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de zeba debra » 05 Iul 2012, 13:07

Merci de rapunsul promt si de sfaturi! Mai vreau sa te intreb ceva..Eu o tin pe ea intr-un acvariu de 25X30X60 litri, si ii pun cam 10-15 l de apa in acvariu. ea are 277 g si cam 10cm L, 10 l. Ii schimb apa in fiecare zi. Are deck dar nu vrea sa stea pe el..Nu am filtre, nu am lampa..deocamdata..E ok sa o tin asa??
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iun 2012, 13:46

de Sheppard » 05 Iul 2012, 17:51

Nu prea. Apa schimbata zilnic dauneaza si poate duce la probleme de sanatate. 10L e prea putina apa pentru o testoasa de 10cm. Eu recomand sa iei un recipient mai mare. Daca nu vrei acvariu, merge la fel de bine si o cutie pentru rozatoare: http://www.testoase.com/topic2313-30.html

E testoasa acvatica, deci cu cat are mai multa apa, cu atat mai bine - importanta e suprafata, adancimea fiind mai putin relevanta (o coloana de 30cm e mai mult ca suficienta pentru cativa ani buni de acum incolo).

Becul Reptiglo 5.0 e de asemenea foarte important, din moment ce e tinuta in casa si nu vine in contact direct cu radiatiile solare.

Da pune si o poza cu instalatia actuala si te mai sfatuim.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de zeba debra » 06 Iul 2012, 10:51

hello again!!! Wow..ce frumos i-ai amenajat...e super..cred ca e o broscuta fericita...ma bucur pt ea ca e ingrijita..:) Poti sa-mi spui si mie te rog cam ce dimensiuni are "casuta" ei, cata apa ii pui si de cate ori o schimbi (banuiesc ca ai filtru, dar chiar si asa) ca sa mi fac si eu o idee..sunt noua in acest domeniu si nu stiu ce decizii sa iau pt. ca am auzit fel si fel de variante. Deocamdata nu i-am luat mare lucru, sincer nici nu am avut bani, dar avand in vedere ca o sa vina iarna tre sa ma pregatesc serios.. Mai vreau sa te intreb cum ai conceput rampa aceea verde pe care se urca ea, pt ca m-am gandit la fel si fel de variante si nu stiu cum sa i fac o rampa, ca sa mai stea si ea afara cand e in acvariu..
Sper sa nu te deranjeze atatea intrebari si iti multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iun 2012, 13:46

de Sheppard » 06 Iul 2012, 21:44

Nu ma deranjeaza - de asta e forumul asta - pentru intrebari. Rampa am facut-o eu intr-o dupa-amaiza in garaj - instructiuni aici: http://www.testoase.com/topic509.html - totul m-a costat vreo 30 de ron parca.

Cutia de rozatoare are 100x50 cm, iar ca inaltime, pana unde pot umple cu apa, are 15cm - dupa aceea vine peste capacul acela transparent. E cea mai mare cutie de rozatoare care am gasit-o cu capac transparent dintr-o bucata si a fost cam scumpa: 325ron din pet-shop. Da macar e practica, iar acuma stau pui in ea. Testoasele care le-ai vazut in topicul de mai sus le-am mutat intr-un mini-iaz nou pentru a se dezvolta mai bine si a creste cu suficient spatiu la dispozitie: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... c&start=90 .

Filtrul din cutie e un filtru intern Resun Magi 700 pentru 180L (volumul de apa din cutie e de vreo 75L) si sunt foarte multumit de el. Acuma vara imi tine apa limpede cate 2-3 saptamani deodata, numai ca tot trebuie sa o schimb ca se aduna tot felul de porcarii si mai ales alge; asa ca o data la 2 saptamani schimb apa in cutia de rozatoare. Filtrele externe sunt si mai bune - va trebui sa iau unul cat de curand pentru mini-iazul nou ca se aduna alge prea repede si trebuie sa schimb apa tot la 4-5 zile.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de SAILORMAN » 22 Oct 2014, 20:14

Salut ! Observ ca nu s-a mai scris nimic pe aici. Am si eu o problema cu una din broscu?ele mele. Acum 3 s?pt?mâni am fost plecat cu familia in concediu si mi-a venit ideea sa las broscu?ele la un centru (petshop). Am considerat ca era solu?ia cea mai buna decât sa le las pe la rude care nu au nici un fel de experienta cu a?a ceva.
Toate bune si frumoase dar când am revenit acas? ambele broscu?e n?pârleau. Initial am crezut ca au luat vreo boala de la peshop dar m-am linistit dup? ce am mai citit pe forum, dar problema mea este ca una din broscu?e parca nu mai conteneste din naparlit. Sincer îmi este mila de ea. Arata ca o mireasa cu un voal exagerat. Am încercat la un moment dat sa o ajut sa 'dezbrace' pielea desprinsa , dar nu se ia cum ma a?teptam. Si mi-a fost teama sa nu o rânesc.
Ma gândesc ca este posibil sa le dau multa mâncare? Desi le dau de 2 ori pe zii , dimineata si seara si ca sa va face?i o idee , nu r?mâne niciodat? mâncare prin apa . Ma opresc sa le dau prea multa in ideea sa nu se dezvolte prea rapid, si sa p??easc? alte chestii mai grave sau nepl?cute.
Chiar asa mult poate dura asest proces de n?pârlire ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Oct 2014, 21:00
Localitate: Constanta

de Sheppard » 23 Oct 2014, 00:34

Poate dura destul de mult pana scapa de toate placile osoase vechi si piele. Nu naparleste la fel de repede in toate zonele. Pietre si obiecte de care se poate freca amplasate in acvaterariu ajuta la grabirea procesului.

NU INCERCA SA DAI JOS FORTAT PLACILE OSOASE SAU PIELEA! Risti sa le ranesti. Nu patesc nimic in timpul asta, asa ca lasa-le linistit sa naparleasca.

Cu hrana, poti continua linistit modelul cu doua mese pe zi in primul an de viata. Apoi, poti reduce la o masa la doua zile, pe saturate.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Pielea broscutei se exfoliaza!!!

de andreea L » 18 Noi 2017, 18:11

Buna seara. Am o broscuta de 2 ani si are 612 gr si de 2 zile nu mananca. Azi am fost cu ea la veterinar si stand acolo am observat ca la un membru inferior are o rana si ne.a dat etanol pana luni caci ii curgea sange. Ajungand acasa am observat ca avea rana si la celalalt membru. Nu stiu de la ce. Mentionez ca nu i.am schimbat nimic si prin casa nu o las ca sa se raneasca.
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Noi 2017, 18:05

Re: Pielea broscutei se exfoliaza!!!

de Sheppard » 19 Noi 2017, 13:20

andreea L scrie:Buna seara. Am o broscuta de 2 ani si are 612 gr si de 2 zile nu mananca. Azi am fost cu ea la veterinar si stand acolo am observat ca la un membru inferior are o rana si ne.a dat etanol pana luni caci ii curgea sange. Ajungand acasa am observat ca avea rana si la celalalt membru. Nu stiu de la ce. Mentionez ca nu i.am schimbat nimic si prin casa nu o las ca sa se raneasca.


Pune niste poze sa vedem despre ce este vorba, cu testoasa, leziunile in cauza si conditiile in care sta.

Nu se pune etanol (alcool) pe rani. In primul rand pentru ca e foarte dureros si in al doilea rand pentru ca intarzie vindecarea si distruge tesuturile noi.

Cabinete veterinare cu experienta pe testoase gasesti aici: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori