Ce specie e broscuta mea?

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

de bosssu » 22 Dec 2008, 11:03

Pai ia reptile glo 5.0 neon sau compact de 13 w
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de diego » 22 Dec 2008, 13:58

Repti Glo 5.0 nu se gaseste la Hornbach. Am fost astazi pe acolo.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de djcellblock » 22 Dec 2008, 21:56

Repti Glo 5.0 nu gasesti ... dar se gasesc acvarii cu pompa + alte nebunii ... o sa trag si eu o fuga zilele astea sa-i fac broscutzei un cadou ho ho ho! :lol:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 18 Dec 2008, 00:20

de djcellblock » 23 Dec 2008, 12:45

Va salut, am facut niste poze noi cu o camera profesionala ... cred ca acum va puteti da seama cu certitudine ce rasa e.

http://www.flickr.com/photos/33475505@N ... otostream/

Mie mi se pare ca are ochii putin inflamati, sa-mi spuneti si voi ce parere aveti.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 18 Dec 2008, 00:20

de Pandy » 23 Dec 2008, 17:43

Raman la parerea ca este Trachemys scripta - scripta. Mi se pare ciudat capul pe care il are, are o forma diferita, cu ochii mari :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de djcellblock » 24 Dec 2008, 11:48

:lol: stiu ca are forma capului mai ciudata, din cauza ochilor bulbucatzi. eu ma gandeam ca are ceva la ochi ... dar acum am vazut ca nu are mereu ochii atat de mari :mrgreen: ... poate asa e ea, mai mirata :lol:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 18 Dec 2008, 00:20

de mihaelajulia » 04 Ian 2009, 16:22

Mie imi pare insa ca e Pseudemys concinna. :?:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium

de djcellblock » 05 Ian 2009, 02:11

pfffffff acum ca am vazut poze cu Pseudemys concinna iar nu stiu ce sa mai cred ...
Am facut poze noi ... poate va dati seama mai bine. As dorii sa imi raspunda mai multa lume sau macar 2 / 3 persoane sa ma asigur.

http://www.flickr.com/photos/34074235@N08/

Va multumesc!

Off-Topic si imi cer scuze anticipat:

Stie cineva unde gasesc sa ii iau si eu o sora/fratior? (aceeasi specie, pentru ca am inteles ca nu e bine sa convietuiasca in acelasi acvariu mai multe specii) :mrgreen:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 18 Dec 2008, 00:20

de bosssu » 05 Ian 2009, 10:17

Dupa parerea mea nare nimic la mine convietuiesc 2 specii : trachemys scripta elegans trachemys scripta scripta. Si sa pui poze cand iti iei acvariu
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de Florin » 05 Ian 2009, 14:29

Si mie mi se pare ca ar fi Trachemys Scripta Scripta.Forma capului este mai ciudata, probabil din cauza ca este mica.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de djcellblock » 05 Ian 2009, 16:39

Va salut.
Am pus poze si pe un alt forum, din america si am primit urmatoarele raspunsuri:

- Looks like Pseudemys concinna.... a River Cooter.
- It looks like a Nicaraguan Slider - Trachemys scripta emolli
- It's a river cooter, not a slider.
- Definitely looks like a Cooter to me.
- River cooter, she's beautiful.
- Definately a cooter, i'm not a pro enough to say more than that.. Looks like a pennisular or river to me

Asa ca pana acum raman la ideea ca ar fii Pseudemys concinna (River Cooter).

Ca sa nu fiu off-topic am pus pozele cu proaspata ei casuta aici:

http://www.testoase.com/viewtopic.php?p=8619#8619
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 18 Dec 2008, 00:20

Majoritatea a decis

de djcellblock » 05 Ian 2009, 21:15

Dupa cum am mai spus am pus aceeasi intrebare si pe un alt forum (din america) si majoritatea au zis ca e Pseudemys concinna (river cooter) ... acum intrebarea cheie e de unde iau si eu o broscuta ca ea sau cel putin inrudita cu ea? Am inteles ca nu e bine sa convietuiasca mai multe specii de broscute in acelasi terariu. Corectati-ma daca gresesc.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 18 Dec 2008, 00:20

de Pandy » 06 Ian 2009, 17:18

Sincer mie tot Trachemys Scripta - Scripta mi se pare, nu am mai auzit de specia ta pana acuma, si tind sa cred ca nici nu a fost adusa in Romania o astfel de specie. Ei ti-au zis ca este Pseudemys concinna poate si din cauza ca ei au mai multe specii acolo. Chiar nu am idee. Se poate sa ma si insel.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de mihaelajulia » 13 Ian 2009, 12:17

Trachemys Scripta-Scripta este mai plata, mai turtita. Pseudemys concinna are carapacea mai tuguiata la mijloc. De asta inclin sa cred ca e River Cooter. Cu varsta, modelul de pe carapace nu va mai fii la fel de intens. Asa poti sa-ti dai seama de varsta unei River Cooter.
LE: am si eu o broscuta tuguiata, Graptemys Graptemys pseudogeographica kohnii, are fata la fel, cu ochii mirati, gura ca o semiluna nemultumita si e tare timida. In comparatie cu cea cu tample galbene, care aduce cu un sarpe la fata, Missi (Mississippi Map Turtle) seamana mai mult cu o broasca.

Indiferent care din cele doua specii este, poti sa-i aduci un conlocuitor de acelasi gen. Fetele impreuna si baietii intre ei. Altfel, masculii o sa le cam agreseze pe femele cand ajung la maturitate.
Mister 17 cm - Trachemys scripta scripta
Pentru poze click aici!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium

de darczon69 » 27 Feb 2009, 18:05

Imi cer scuze c? "intru" a?a pe acest topic, dar ?i eu am probleme cu identificarea broscu?ei mele.

Am primit-o cadou de vreo 2 s?pt?mâni. ?tiu c? îi trebuie un acvariu mai mare, am f?cut comanda la unul de 85x45x60 ?i ar cam trebui s? vin?. Din câte am în?eles citind forumul îmi mai trebuie lampa cu UV, filtru (are ceva dac? este unul intern? ca cel pentru pe?ti?) ?i o insul? ceva...De asemenea, o lamp? obi?nuit? cu neon este bun?? Sau trebuie s? iau una "special?"?

Aici sunt pozele...
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

O poza cu burta nu am facut fiindca nu am vrut sa o deranjez. Ca mancare, i-am luat niste creveti, peste uscat si ceva granule colorate... Dar nu mananca momentan. Le miroase, iar apoi pleaca.

V-as ruga sa ma lamuriti si pe mine :). De asemenea, v-as multumi daca mi-ati acorda cateva sfaturi cum sa am grija de aceasta vietate.
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Feb 2009, 17:46

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator