ajutor

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

ajutor

de violet » 28 Aug 2008, 20:30

salut! ieri am gasit o broscuta micuta (are vreo 3-4 cm) in parcul tineretului. statea la soare pe ciment si m-am gandit sa o iau acasa ca nu fie calcata sau mai rau gasita si chinuita. e tare micuta, pare sanatoasa, alearga mult;)).
nu stiu ce specie este, nu stiu nici macar daca e de apa sau de uscat... si mai ales nu stiu ce sa fac cu ea, neavand experienta in cresterea acestui tip de animalut. am incercat sa-i dau de mancare (salata, rosie, morcov, toate tocate marunt, am cumparat si mancare speciala si niste viermisori tubifex), dar nu vrea nimic. o tin deocamdata intr-o tavita.
va rog, m-ati putea sfatui ce sa fac cu ea? ar fi mai bine sa o duc de unde am luat-o? i-ar fi mai bine asa. va multumesc!
cateva poze ca sa aflati despre ce vorbesc gasiti aici:
http://testoasaoac.deviantart.com/gallery/
p.s:sper sa mearga link-ul
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Aug 2008, 15:31

de diego » 29 Aug 2008, 10:21

Pare a fi o testoasa de apa, iar daca e asa atunci nu va manca decat in apa. In tavita respectiva sta pe uscat?
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de violet » 29 Aug 2008, 11:38

i-am pus putina apa, tavita sta usor inclinata in asa fel incat broscuta sa aleaga apa sau uscat. am incercat sa o pun in apa intr-un bol, dar de fiecare data fuge spre margine ca sa iasa. ce inseamna mai exact mananca in apa? :oops:
ma sfatuiti sa o pastrez? sunt dispusa sa invat sa am grija de ea, dar parca mi-e mila sa o tin ingradita, nu i-ar fi mai bine in libertate? deja am inceput sa ma atasez...
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Aug 2008, 15:31

de Monoceros » 29 Aug 2008, 18:46

Este un exemplar juvenil de Emys Orbicularis. Aceasta specie este protejata de lege si te sfatuiesc sa o eliberezi urgent!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de violet » 30 Aug 2008, 17:14

inainte de a o elibera as vrea sa stiu daca e sanatoasa. pe plastron are o mica umflatura, asa e broscuta din fabricatie sau trebuie tratata? daca nu are nimic o duc chiar in seara asta inapoi de unde am luat-o

http://testoasaoac.deviantart.com/art/b ... 4-96307831
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Aug 2008, 15:31

ajutor

de lxndr_faur » 01 Sep 2008, 08:58

violet scrie:inainte de a o elibera as vrea sa stiu daca e sanatoasa. pe plastron are o mica umflatura, asa e broscuta din fabricatie sau trebuie tratata? daca nu are nimic o duc chiar in seara asta inapoi de unde am luat-o

http://testoasaoac.deviantart.com/art/b ... 4-96307831

Buna am si eu o broscuta dinaia si o tin intrun acvariu de 4 luni ...eu nam avut nici o problema cu ea...vioaie mananca si se joaca la greu...un singur lucru am patito cu ea...cand era mica i sa inmuiat carapacea si am pus vita plus in apa si gata sa facut "bolovan"...n dar este o chestie la asta deppinde ce vreme e la tine (calda sau rece)aceASTA BROSCUTA NARE NEVOIE DE INCALZITOR:)fiind luata din salbaticie de pui, nu o fofoli laso in apa normala de casa eu asa ii fac si a trecut iarna foarte bine si activa(la mine in casa sunt 23 de grade iarna acuma nu stiu cat e in apa)este foarte prietenoasa si daca vrei sa sti mai multe contacteaza-ma pe idu lxndr_faur eu mam documenstat foarte binesi iti pot raspunde la orice intrebare :mrgreen: eu nu o pot elibera pe a mea pentru ca l;a noi in oras sunt tiner de 18-20 ani care le vaneaza si le fac la prietenele lor lanturi din carapoacea lor :cry: MI SE RUPE SUFLETUL!!ca la noi in onesti le vezi peste tot aproape mai ales in parc langa lac sau in balti...desi e foarte foarte greu sa le prinzi fiind agile....poate mai vb ..success cu broscuta!
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de dragonflyyy8 » 01 Sep 2008, 17:15

ce trist :( cum sa omori niste testoase ptr carapace :x
mami ma iubeste si ma da mereu cu ulei pe carapace!!!

.
accesorii handmade ptr toate gusturile :X
http://accesoriidragonfly.blogspot.com/
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de Monoceros » 01 Sep 2008, 22:59

O poti elibera in alt lac in care ai mai vazut testoase!!!
Asta nu-i o scuza.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de heretik » 02 Sep 2008, 10:16

ce frumoasa e !!!!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 31 Aug 2008, 09:54


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron