Broscuta testoasa gasita-ajutor

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Broscuta testoasa gasita-ajutor

de deeaa77 » 04 Mai 2007, 15:54

buna, am si eu nevoie de cateva sfaturi... acum 4 zile an gasit pe sosea o broscuta testoasa pe care bineinteles ca am luat-o....Mi s-a spus de catre medicul veterinar ca e de apa.... problema e ca nu vrea sa manance nimic... nu stiu ce sa mai fac... i-am dat niste mancare speciala ... azi i-am tocat inima de pui.... O tin intr-un acvariu....si atat... Atasez si o poza poate imi spuneti si mie ce specie este si ce trebuie sa fac...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Mai 2007, 15:10

de deeaa77 » 04 Mai 2007, 16:01

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Mai 2007, 15:10

de diego » 04 Mai 2007, 16:11

nu poti sa-i mai faci o poza sa i se vada si capul?
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de deeaa77 » 04 Mai 2007, 16:57

Imagine

sper sa se vada mai bine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Mai 2007, 15:10

de Monoceros » 05 Mai 2007, 00:27

Testoasa gasita este Emys Orbicularis (testoasa autohtona de apa dulce), o specie protejata de lege.
Te rog sa o eliberezi in cel mai apropiat lac/iaz de unde ai gasit-o!!!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de deeaa77 » 05 Mai 2007, 09:44

Eu am fost cu broscuta intr-un pet shop ca sa ma interesez macar daca e de uscat sau apa...pentru ca nici macar asta nu stiam,.,,,,ideea e ca in respectivul magazin erau la vanzare o gramada de broscute de genul asta...Atunci cum se face ca este protejata prin lege? Nu inteleg....
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Mai 2007, 15:10

de diego » 05 Mai 2007, 10:18

Pai dupa cum stii, in tara noastra draga, legi sunt numai ca de cele mai multe ori ele nu se aplica.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 05 Mai 2007, 10:46

Este foarte probabil sa fi facut si confuzie... sa fi fost alte specii la vanzare.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de deeaa77 » 05 Mai 2007, 10:55

si totusi... sunt ferm convinsa ca multi dintre voi au o astfel de broscuta... Chiar nu poate trai in captivitate? Eu vreau sfaturi de la voi referitoare la modul in care trebuie sa ii amenajez spatiul, la hrana etc. Sincer ca sa o duc inapoi exact unde am gasit-o este cam greu, pentru ca asta s-a intamplat prin Mehedinti....si nu cred ca vom mai ajunge curand pe acolo...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Mai 2007, 15:10

de Monoceros » 05 Mai 2007, 11:02

Ok, atunci gaseste un lac natural populat cu testoase autohtone si elibereaz-o acolo!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 25 Mai 2007, 20:02

sincer nuj unde e scrisa aceasta lege dar am citit pe alte situri in alte tari mai civilizatie ca nu sunt protejate de lege ci chiar se pot creste si in casa.... plus ca am si vazut poze cu acvari cu astfel de broaste...
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de marius-arad » 14 Iun 2007, 11:40

salve.si eu am o astfel de brocuta.cand am gasit-o pe marginea drumului era destul de ranita asa ca am ingrijit-o si a ramas la mine.la inceput am crescut-o intru-un acvariu mai mic dar acuma are o casa mult mai mare
are mai bine de 2 ani-de atata e la mine.in primul an nu hiberneaza dar din urmatorii da
ca mancare-viermuti uscati si carne cruda sau fiarta
sa stii ca f rezistenta.ii place sa se ascunda si sa doarma.e si foarte mancacioasa.poti sa o lasi pe afara sa se plimbe.a mea doarme ascunsa intr-un prosop.dar nu uita-joaca-te in fiecare zi cu ea
ca specie-europeana de uscat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 29 Ian 2007, 11:53
Localitate: arad

de Monoceros » 15 Iun 2007, 00:04

marius-arad scrie:dar nu uita-joaca-te in fiecare zi cu ea
ca specie-europeana de uscat


Ce vrei sa spui cu asta???
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de marius-arad » 16 Iun 2007, 06:17

simplu
sa se joace cu ea in fiecare zi
si ca specie-e europeana de apa :D
greseala mea.am scris aiurea :shock:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 29 Ian 2007, 11:53
Localitate: arad

de Mojave » 16 Iun 2007, 12:23

Presupun ca depinde de ce intelegi prin "a te juca", dar eu nu stiu daca as recomanda asa ceva. O broasca testoasa nu e un catelus care sa dea din coada cand il scarpini pe burta. Simplul fapt de a fi luata in mana e un stres pentru ea. Daca vrei sa abia un anumit nivel de activitate si sa nu se plictiseasca, decat sa te joci tu cu ea, mai bine ii amenajezi acvariul in asa fel incat sa aiba cu ce se "juca" singura... Plante printre care sa inoate, "mobilier" de acvariu, o suprafata uscata suficient de mare, etc... (Si in primul rand spatiu suficient pentru inot)
Asta daca vrei cu tot dinadinsul sa o pastrezi, ceea ce, dupa cum bine ti s-a spus, nu e tocmai cel mai bun lucru pentru ea. Dar in fine... faci cum vrei. Doar sa nu ajungi prea tarziu la concluzia ca de fapt nu-i poti oferi toate conditiile.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori