Naparlire (cred) - testoase Trachemys scripta scripta

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Naparlire (cred) - testoase Trachemys scripta scripta

de claux » 29 Apr 2010, 22:33

Revin cu o problema aici pe forum. In seara asta am observat ca testoasele mele naparlesc (niste pielite pe maini si picioare). Din cate am citit pe aici pe forum poate fi de la
1) stat prea mult in apa
2) lipsa UV
3) caldura prea mare la incalzitor ( incalzitorul e pus undeva la 30 C pentru a avea in tot bazinul undeva la 26-27 C.

Hrana este foarte variata: gammarus, inima de vita, sticks, peste (in combinatie cate 2 - 3).
Va rog sa ma ajutati. Ce sa le cumpar?
Vitamina A si sa le dau pe piele? Sa le mai scot prin casa? La lumina soarelui nu am cum sa le expun pentru ca nu pot cara un acvariu de 80L langa geam :) asa ca primesc ce mai intra pe fereastra + neon (fara UV). Pls. help
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 29 Mar 2010, 16:59

de Kirill » 30 Apr 2010, 09:35

Stai linistit, reptilele naparlesc toata viata, face parte din procesul de crestere.
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de claux » 30 Apr 2010, 09:37

Sigur? Sunt plauzibile toate motivele de mai sus (mai putin cu UV`ul). O sa incerc sa le mai scot mai des prin camera
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 29 Mar 2010, 16:59

de Kirill » 30 Apr 2010, 23:10

Hai sa iti spun cate ceva despre reptile, in special testoasele noastre acvatice.

1. Stat prea mult in apa nu exista, dar este indicat ca macar 10-15 min odata la doua 3 zile sa stea pe uscat, in soare sau sub un bec. Asta e pentru igiena si in cazul soarelui pt. radiatile uv.
2. Radiatile UV au actiune asupra pielii si carapacei. Aici e vorba de sinteza de vitamina D3 care se activeaza doar in prezenta de uv [din 7'dehidrocolesterol in colecalciferol (D3)].Asta ajuta la biosinteza calciului si la minimalizarea eliminarii de Ca, cu efect direct asupra intaririi carapacei.Oricum asta nu afecteaza in nici un fel naparlirea.
3.Temperatura intre 26-29C este optima pt. metabolismul testoaselor [temperatura optima pt. activitaea enzimatica, respectiv digestia, respiratia, cresterea, etc.]. Intradevar temperatura influenteaza naparlirea in sensul in care daca temperatura scade sub , sa zicem 15 grade , procesul de naparlire sa incetineste.

Ideea principala si un fapt foarte insteresant despre reptile e faptul ca acestea cresc toata viata, de cand se nasc pana mor, deci procesul de naparlire nu e altceva decat inlocuirea vechiului "ambalaj" cu unul nou care sa poate cuprinde fara probleme continutul [organe, muschi, oase]. Deci atata timp cat testoasele tale naparlesc, bucurate , fiindca inseamna ca o duc bine [cresc, au temperatura buna , etc]

Numai bine!
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de claux » 03 Mai 2010, 08:24

Iti multumesc foarte mult Kirill.
o sa incerc sa le scot la 2 - 3 zile prin casa sau poate chiar o sa le scot pe la soare.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 29 Mar 2010, 16:59

de yonut » 13 Oct 2010, 19:47

am si eu o problema broscutelor mele li se decoloreaza carapacea si nu stiu din ce cauza.Cei de la magazinele veterinare mi-au dat vitamina A de la uman le-am uns pe carapate si nu isi face efectul sunt foarte ingrijorat va rog daca stie cineva raspunsul sa ma anuntati si pe mine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 10 Sep 2010, 10:11

de Pandy » 14 Oct 2010, 13:51

Cat timp a trecut de la inceperea tratamentului pana acuma? Cat de des le dai?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de diego » 14 Oct 2010, 17:13

Chestia asta cu inalbirea carapacei este o problema des intalnita in randul puilor de testoasa. Cauza principala nu o cunosc, unii spun ca ar tine de mediul in care sunt crescute, un mediu mult prea artificial. Cu siguranta vitamina A nu le va fi de folos, chiar din contra, un exces de vitamine poate avea chiar efecte secundare . Cert este ca dupa primul an se vor atenua de la sine petele respective. Foarte important este ca alimentatia sa fie cat mai variata si neaparat lumina cu UV.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de yonut » 14 Oct 2010, 18:26

pai le dau de o saptamana si ceva si le dau o data de doua ori pe zi
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 10 Sep 2010, 10:11

de diego » 14 Oct 2010, 21:14

yonut scrie:pai le dau de o saptamana si ceva si le dau o data de doua ori pe zi


repet, NU le mai da cu vitamina A!
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 15 Oct 2010, 08:22

Tocmai d-aia se si albeste ... din dorinta de a face bine faci rau. De obicei cand o dai cu ceva pe carapace trebuie dat o data pe saptamana, eventual la doua saptamani. Nu zilnic, si mai ales, de doua ori pe zi
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Logi » 15 Oct 2010, 22:51

A mea a naparlit de solzi...i-au cazut cativa solzi...erau asa transparenti si usor de indoiti
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de yonut » 16 Oct 2010, 13:07

pai nu le mai dau cu vitamina a ci acum le dau cu vita plus pentru broscute mi-la recomandat un crescatot de testoase sa spun asa.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 10 Sep 2010, 10:11

de alin » 28 Noi 2010, 10:42

Scuzati ca postez la un topic din octombrie dar vin cu o intrebare pentru initiatorul topicului. Nu poate fi vorba de micoze? citeste mai jos(atentie mare la cuvintele care le-am ingrosat)
Si nu le mai da VitA daca nu zice veterinarul

"Micozele - cand testoasele sunt intretinute in conditii de umiditate ridicata si pe fondul existentei unor plagi, pot apare micoze superficiale, datorate unor ciuperci. Acestea afecteaza in primul rand carapacea si plastronul. Solzii devin spalaciti, de culoare brumarie, plisati si relativ uscati, iar uneori se pot observa plagi de culoare albicioasa mai mult sau mai putin ulcerative, care vor conduce la caderea solzilor."
;)
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron