Calciu uman..?

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Calciu uman..?

de gabosbaro » 27 Noi 2009, 13:21

salut...am cautat cam peste tot la mine in zona si nam gasit nici un fel de calciu(pentru noua mea broscuta,are carapacea sparta si are mare nevoie).Cineva mia spus ca pot sa ii pun si calciu uman(cel din farmacii)...e adevarat?daca da in ce cat sa ii pun?
Broscutele sunt niste animale mici dar cu suflet mare!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 69
Membru din: 02 Feb 2007, 12:04
Localitate: Bucuresti

de bratz-arinuta » 27 Noi 2009, 14:19

tasteaza sus la cautare sau cauta prin topicuri si o sa gasesti
sara 6 noiembrie 2008
mark 17 octombrie 2009

http://cainisicatei.webs.com/
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 22 Iul 2009, 21:44
Localitate: bucuresti

de Monoceros » 28 Noi 2009, 01:03

Nu cred ca poti sa ii administrezi calciu lactic (supliment pentru oameni)... chiar daca ar fi ok, nu poti sa calculezi doza de calciu necesara (fiind reptila si oricum foarte mica). Se intampla des chiar si veterinarii sa administreze supradoza pentru tratamentele aplicate animalutelor... avand ca rezutat decesul.
Daca ii oferi o alimentatie echilibrata (cat mai diversificata) nu va avea nevoie de nici un supliment.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de diego » 28 Noi 2009, 09:27

Iar cum vitamina D favorizeaza asimilarea calciului va trebui ca in meniul testoasei tale sa existe si alimente precum pestele. Pentru sintetizarea vitaminei D, foarte importanta este expunerea la soare a testoasei tale, sau la un bec cu UV.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori