In sfarsit am aflat ce sunt

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

In sfarsit am aflat ce sunt

de monavioleta » 29 Iul 2009, 19:17

Am deschis ceva timp in urma un topic / nu stiu ce sunt/ si, desi am pus intrebari si poze nimeni nu a reusit sa identifice specia. Asa ca am facut cercetari singura si am descoperit ca este vorba de 2 broscute Mauremys Caspica a caror detinere nu este ilegala. Nu am gasit informatii in limba romana despre aceasta specie dar am gasit in engleza
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43

Re: In sfarsit am aflat ce sunt

de Andr3 » 29 Iul 2009, 19:19

monavioleta scrie:Am deschis ceva timp in urma un topic / nu stiu ce sunt/ si, desi am pus intrebari si poze nimeni nu a reusit sa identifice specia. Asa ca am facut cercetari singura si am descoperit ca este vorba de 2 broscute Mauremys Caspica a caror detinere nu este ilegala. Nu am gasit informatii in limba romana despre aceasta specie dar am gasit in engleza


shi de ce ai deschis alt topic k sa spui asta?
de ce nu ai scris in cel vechi?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 23 Dec 2008, 17:38
Localitate: undeva-n romania :))))

In sfarsit am aflat ce sunt

de monavioleta » 29 Iul 2009, 19:21

Deoarece am crezut ca sunt deja prea multe mesaje in acel topic ca sa le mai citeasca cineva
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43

Re: In sfarsit am aflat ce sunt

de Andr3 » 29 Iul 2009, 19:22

monavioleta scrie:Deoarece am crezut ca sunt deja prea multe mesaje in acel topic ca sa le mai citeasca cineva


am mai auzit-o shi pe asta... :roll:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 23 Dec 2008, 17:38
Localitate: undeva-n romania :))))

Re: In sfarsit am aflat ce sunt

de TerraTestosuMeu » 29 Iul 2009, 19:30

scuze pt off topic, da...cred k topicu asta va fi inchis/sters....:| sorry
TerraTestosuMeu
 

In sfarsit am aflat ce sunt

de monavioleta » 29 Iul 2009, 19:57

nu stiu de ce crezi ca e necesar sa il inchizi intrucat topicul devine nou. Nu mai am problema ca nu stiu ce sunt ci am putea discuta despre aceasta specie, poate mai are cineva si putem schimba opinii
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43

Re: In sfarsit am aflat ce sunt

de TerraTestosuMeu » 29 Iul 2009, 19:59

aha...greseala mea :oops: sunt si eu om si mai gresesc :lol:
OUPSY!!!
TerraTestosuMeu
 

Re: In sfarsit am aflat ce sunt

de Kirill » 30 Iul 2009, 01:33

Cum se intretie aceasta specie? Cu ce este diferita de trachemys? Ce conditii are nevoie?Daca ai nevoie te pot ajuta cu traducerea din limba engleza.Poti eventual sa postezi si linkul?

off-topic: Lasati-o mai moale cu saritul la gatul oamenilor,in loc sa scrieti numai prostii mai bine ati incerca sa scrieti ceva folositor care sa va ajute mai apoi la creier....

TerraTestosuMeu scrie:aha...greseala mea :oops: sunt si eu om si mai gresesc :lol:
OUPSY!!!


shi de ce ai deschis alt topic k sa spui asta?
de ce nu ai scris in cel vechi?
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

In sfarsit am aflat ce sunt

de monavioleta » 30 Iul 2009, 09:47

Mersi Kiril pentru comentariu. Sunt o foarte buna cunoscatoare a limbii engleze. Din acest motiv am si reusit sa identific specia. Din tot ce am citit specia Mauremys caspica este o specie de testoase de apa, de dimensiuni mici (max 20 - 25 cm), traieste in orice conditii de apa, fiind specia de testoase care poate supravietui si in cele mai poluate ape, iubeste soarele si caldura, este omnivora la maturitate si carnivora in perioada juvenila, este o specie larg raspandita in Europa si Asia (dar nu si in Romania), se adapteaza excelent vietii in captivitate, este vanata in tarile de origine pentru carapace iar ouale sunt folosite pentru fabricarea unor medicamente pentru tratarea bolilor de stomac si ochi.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43

Re: In sfarsit am aflat ce sunt

de TerraTestosuMeu » 30 Iul 2009, 09:53

kril vezi ca nu eu am deschis topicu....
TerraTestosuMeu
 

Re: In sfarsit am aflat ce sunt

de Florin » 30 Iul 2009, 10:43

monavioleta scrie: traieste in orice conditii de apa, fiind specia de testoase care poate supravietui si in cele mai poluate ape,


Deci sa inteleg ca doar ii pui apa in acvariu si gata :roll: In cazul asta, nu este deloc greu de crescut. Apa, mancare, un bec desupra insulitei sa o incalzeasca si poate un neon UV, pentru o dezvoltare armonioasa.

Sa o stapanesti sanatoasa! :mrgreen:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Kirill » 30 Iul 2009, 10:55

Foarte interesanta specie! Daca cumva nu o sa mai poti sa le pastrezi ,oricand poti sa mi-le donezi mie.
Teoretic nu este foarte diferita de trachemys, deoarece si acestea sunt cam usor adaptabile.
Oricum foarte fain ca le-ai gasit si sper sa iti traiasca ani buni! :D :P
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

In sfarsit am aflat ce sunt

de monavioleta » 30 Iul 2009, 11:47

Mersi mult, eu sunt hotarata sa le pastrez, am doua, le-am amenajat un acvaterariu foarte frumos cu tot ce trebuie, incalzitor, filtru, plante, pietris, insula, am si niste melci pe care de doua saptamani nu i-au atacat deloc. Astept si lampa cu UV. Daca cineva merge in zona Kusadasi, Turcia ii pot spune de unde le-am luat. Am luat 8 in total, deoarece eram 4 familii.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator