Ajutor identificare specie

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Ajutor identificare specie

de Orvo » 23 Iul 2009, 19:41

In primul rand Salutare la toata lumea !
Am primit de curand o testoasa si inainte sa incep constructia unui terrarium as dori sa ma documentez cu privire la caracteristicile si nevoie acestei specii. Pentru asta am insa nevoie de ajutorul vostru in a identifica corect testoasa.

Iata cateva poze (imi cer scuze pentru calitatea slaba a pozelor):

Imagine
Imagine
Imagine

O sa revin cu poze mai clare.

Din ce am gasit eu pe net pana acum, cred ca ar putea fi Graptemys ouachitensis ouachitensis, dar cum pana acum nu m-au pasionat testoasele si nici macar acvariu nu am avut niciodata, nu pot fi sigur ca am recunoscut corect specia.

Ma gandesc sa fac un acvariu de 100x50x50 pe care sa-l transform apoi in terrarium si in care sa existe o zona de apa si una de uscat. Ceva de genul acesta:

Imagine

Cam atat decomandata si va multumesc pentru ajutor.
Toate cele bune !
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor identificare specie

de TerraTestosuMeu » 23 Iul 2009, 20:12

Este Graptemys pseudogeographic kohnii !Am avut si eu una..cred k mai pitik k al tau...A murit al meu :(...Buna ideea cu acvariul dar ai grija k s-ar putea sa pape nisipul..am mai avut pe cineva pe forum care a zis cai papa nisipul...pune scoici, pietre MARI (palea mici le-ar putea inghiti...sa nu fie colorate pt k au niste chimicale care ..am auzit de la pandy parca k nu fac bine testoasei).Sa vedem ce mai zic si ceilalti.
TerraTestosuMeu
 

de Orvo » 23 Iul 2009, 20:22

Multumesc pentru sfatul cu nisipul, decoratiunile mici si culoarea pietrelor. S-a notat. Imi pare rau de broscuta ta ... Dupa ce stiu exact ce specie e a mea, ma apuc de lucru la terrarium.

Toate cele bune !
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de TerraTestosuMeu » 23 Iul 2009, 20:26

nu-ti fa probleme in privinta broscutei mele a..si...MULT NOROC CU ACVARIU/TERARIU TAU SI CU PITIKU/PITIKA TAU/TA!( :turtle: )!!! :thumbsup:
oricum...in legatura cu specia oricum SUNT SIGURA CA E __Graptemys__
Ultima oară modificat de TerraTestosuMeu pe 23 Iul 2009, 20:28, modificat 1 dată în total.
TerraTestosuMeu
 

de Kirill » 23 Iul 2009, 20:27

La Graptemys este greu de identificat specia, pentru ca sunt foarte similare intre ele.Ideea este ca au acelasi mod de viata ca si trachemys.Eu am doua graptemys si doua trachemys si stau in acelasi acvariu si le tratez pe toate in acelasi fel.Am obsevat ca fiind diferenta intre cele doua specii activitatea si tipul de inot:de ex: la graptemys ->mai mult stau pe fundul acvariului, sunt mai timide si mai lenese si agresive...La trachemys: inoata relaxat ,plutesc la suprafata apei, sunt mai pasive...

Poti sa incepi sa ii construieti acvaterariu ca si pentru o trachemys.
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Kirill » 23 Iul 2009, 20:34

eu sunt 99% sigur ca nu este Kohnii deoarece acestea sunt foarte rare din cate am inteles.Mai degraba Graptemys pseudogeographica!


http://web.tiscali.it/DRLL90/tartarughe ... aphica.jpg :P
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Orvo » 28 Sep 2009, 22:53

Tocmai sunt in febra amenajerarii terrariu-lui ... e mult mai mult de munca decat mi-am inchipuit. Dar am dat peste niste poze mai vechi cu Oaki-Donatello si mi-am dat seama cat a crescut. Vazand-o zilnic nu am realizat ca a crescut, dar uitandu-ma acum la aceste poze vad o mare diferenta :) Aceste poze le-am facut tocmai pentru a le posta aici pe forum in vederea identificarii speciei, dar ... se pare ca am uitat de ele ... In curand o sa mai fac niste poze, sa vedeti si voi cat a crescut Oaki in 2 luni :)

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Daca tot am revenit la aceasta discutie, pozele confirma specia Graptemys pseudogeographica ?

Toate cele bune !
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de Orvo » 13 Oct 2009, 00:53

Revin cu intrebarea: Pozele confirma specia Graptemys pseudogeographica ?
Si aici am aflat ca exista 2 subspecii:
- Graptemys pseudogeographica kohnii (Mississippi Map Turtle)
- Graptemys pseudogeographica pseudogeographica (False Map Turtle)

Oare care din ele o fi ?

Toate cele bune !
Oaki: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de Kirill » 13 Oct 2009, 09:50

Salut !
M-am mai uitat pe net si este Graptemys pseudogeographica pseudogeographica .Ce le doesebeste este linia de la ochi din jurul pupilei.Daca are linie neagra este Graptemys pseudogeographica pseudogeographica, daca nu are linie este kohnii.
Uite si eu link:http://www.austinsturtlepage.com/Care/caresheet-mississippi_map.htm
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Orvo » 13 Oct 2009, 10:14

Multumesc mult pentru raspuns si pentru link-ul extrem de interesant !
Deci am o Graptemys pseudogeographica pseudogeographica.

Toate cele bune !
Oaki: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de Orvo » 12 Noi 2009, 00:48

Salut tuturor !
Voi reveni in scurt timp cu un update la situatia acvariului.
Intre timp as vrea sa va intreb insa cat de mare creste o Graptemys pseudogeographica pseudogeographica ?

Toate cele bune !
Oaki: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de bogdy » 30 Dec 2009, 23:29

10-25 cm mai mica ca trachemys .. si da intradevar e Graptemys pseudogeographica pseudogeographica ... am si eu una dar e khonii
1. Graptemys pseudogeographica khonii 7,2 cm
2. 13
3. Sannicolau-Mare ...Tm
4. <partial>
5. acvariu 40 l ocupat (urmaza unu de 80x37x75 ), Filtru extern Hagen Aqua Clear 150 , incalzitor resun 300w, incalzire insula bec normal 60w
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 145
Membru din: 04 Ian 2009, 17:46
Localitate: Sannicolau-Mare


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori