Mi-am amenajat acvariul :)

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Mi-am amenajat acvariul :)

de vladp » 08 Dec 2008, 18:22

Azi am reusit sa mut broscuta dintr-un acvariu mai micut intr-unul mai spatios cat de cat. Si Franklin se bucura de schimbare :). As vrea sa mai cumpar o broscuta, dar nu am gasit numai cu tampla rosie. S-ar intelege intre ele, voi ce ziceti? Am inteles ca specia broscutei mele cu specia celei cu tample rosii e inrudita.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 10 Oct 2008, 21:59

de bosssu » 08 Dec 2008, 18:59

se inteleg caa si ale mele sunt una cu tample galbene si una "verisoara ei"
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de tibor.sos » 08 Dec 2008, 22:14

cred ca vorbiti despre subspeciile de Trachemys.
1. numele genului: Trachemys, numele speciei: scripta, numele subspeciei: scripta - este numele complet al testoasei de Florida cu tample galbene.
2. numele genului: Trachemys, numele speciei: scripta, numele subspeciei: elegans - este numele complet al testoasei de Florida cu tample rosii.
in general exemplarele speciilor diferite nu fac pui viabili, sau daca fac acestia sunt nereproductivi (vezi catarul) [exceptii: cand separarea speciilor s-a petrecut recent - din punctul de vedere al evolutiei, nu al nostru]. subspeciile apar cand populatii al aceleiasi specii se izoleaza (de ex. izolare geografica - un munte cazut, un fluviu, etc. - sau chiar comportamentala - mai greu de explicat in cateva cuminte) si acestea se diferentiaza morfologic si genetic. daca izolarea continua va aparea o noua specie. insa la stadiul subspeciilor cand formele se reintalnesc se reproduc si fac exemplare viabile cu caractere intermediare. deci ce credeti: vor exista probleme intre testoasele de diferite subspecii?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator