AJUTOR!!!!

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

AJUTOR!!!!

de Obelisck1 » 24 Ian 2012, 10:22

Scuze daca n-am pus anuntul unde trebuia dar ma grabeam si n-am avut timp sa caut. Am o testoasa cu tample rosi de aproximativ 5 ani si am observat de cateva zile ca nu mai merge normal. Incepe sa impinga cu putere din picioarele din spate si se tot agata in covor, cea ce nu s-a mai intamplat. Sa nu ziceti cai vina covorului, am incercat si pe gresie si exact aceelasi lucru. E posibil sa aiba oasele bolanve datorita lipsei ultravioletelor? Mai am o testoasa cu tample galbene, n-are nicio problema, le scot toata ziua afara si umbla pe unde vor. Sper ca sunt atat de inteligente cat sa-si dea seama unde-i lumina si unde nu. La inceput le-am tinut destul de mult (luni) intr-un bol special pentru testoase in baie, dar mi s-a facut mila de ele caci stateau la intuneric si le-am scos pe hol.Am zis ca nu e o problema daca stau 10 ore pe zi (noaptea) la intuneric, deoarece cand le dau drumul tot acolo se refugiaza. Chiar ieri am observat ca femela (cu tample rosi) sangara un pic la un picior (cam pe la jumatatea lui). CE E DE FACUT?
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Mai 2010, 21:06

de Sheppard » 24 Ian 2012, 15:52

Lipsa becului UV Reptiglo 5.0 sau a luminii solare naturale in marea parte a zilei e o problema grava - e afecta digestia si dezvoltarea oaselor, implicit si a carapacei, Sper ca acuma nu le scoti afara pe frigul asta.

Daca sangereaza la un picior e o leziune deschisa acolo. Poate fi vorba de o simpla rana sau o fractura externa (ceea ce e grav).

Faptul ca le-ai tinut-o in baie la intuneric, fara becul UV, in "recipientul special" (care bag mana in foc ca era bolul acela infect mic de plastic cu palmier in mijloc - un aparat de tortura pentru testoase si deloc special) nu a contribuit deloc la sanatatea testoaselor. Faptul ca testoasa cu tample galbene nu are nimic (vizibil) deocamdata nu arata decat ca e putin mai rezistenta - e doar o problema de timp daca mentii conditiile acestea.

In primul rand recomand o vizita la un medic veterinar cu experienta in tratarea testoaselor - cu ambele testoase: http://www.testoase.com/topic8.html

In al doilea rand, recomand sa citesti atent topicurile de pe forum cu privire la alimentatia, conditiile pe care trebuie sa le asiguri testoaselor si comportamentul lor; e inacceptabil asa ceva. Documenteaza-te te rog, de dragul testoaselor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron