Tratamente carapace si altele

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Tratamente carapace si altele

de larysa » 22 Iun 2011, 21:20

Buna din nou!

De data asta vreau sa vorbim despre necesitatea de a trata/intretine carapacea broscutelor noastre.
I-am cumparat broscutei mele o solutie de la JBL Tortoise Shine 10 ml nu pentru ca am considerat 100% ca ar avea nevoie dar m-am gandit ca rau nu i-ar face...
Ei, prospectul este sumar, zice ca este pentru ingrijirea carapacei (acele puncte albe, crapaturi) si anti-paraziti ori in cazul prevenirii ori in cazul in care deja are si pentru a scapa de ei.
Broscuta mea dupa lungi analize am constatat ca are carapacea in unele locuri parca deshidratata, chiar daca are UV si apa mica pentru a face baita daca vrea...
Am considerat ca e ok sa o dau cu aceasta solutie, i-am facut "baita", adica am spalat-o pe carapace cu apa calduta cum scrie pe prospect, am uscat-o si am dat-o cu ea, lasadu-i carapacea lucioasa si frumoasa :D. Intrebarea este de cate ori trebuie facut acest tratament si daca neavand nimic carapacea afecteaza cu ceva ca o dau totusi?
Vreau sa va mai spun ca dupa baita, si precum ma asteptam, a facut pisi cu putina pasta moale alba si treaba mare... Am inteles ca e bine sa urineze acea pasta alba ca elimina toxinele nu?
O data pe saptamana ii fac baita si se intampla chestia asta...
Nu mai mananca nisip, ii place tare casuta ei, mananca frunze de papadie, trifoi si alte plante pe care le culeg in fiecare dimineata recomandate de vic...
Mananca cu o poftaaaa!
Am observat insa ca dupamasa se cam pune la becuri si mai adoarme, se trezeste, si mai doarme iar... E normal? Iar dimineata se trezeste pe la 10 cand ii aprind becurile si iar seara intre 20 si 21 fara exceptie se retrage in casuta ei, si se ingroapa acolo... Nu doarme cam mult? Cam cat doarme o broscuta de uscat in mod normal si doarme si peste zi, nu are nimic?

Spuneti-mi va rog pareri despre cele de mai sus...

Multumesc!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 26 Mai 2011, 20:44

de vic » 22 Iun 2011, 22:02

Buna, Larysa!

Consider acele uleiuri sau ce or fi niste simple gaselnite. Pantofii trebuie sa luceasca, daca sunt de piele sau lac, nu testoasele... ce nu se mai gaseste de bagat pe gat clientului in lumea pet-hobby-ului... In cel mai bun caz astfel de articole sunt inutile, daca nu chiar nocive. O sa vad si eu prospectul ala, dar testoasele nu au nevoie de asa ceva, in nici un caz!
Uleiul ajuns pe piele cred ca interfereaza cu capacitatea de termoreglare a testoasei- si ele pierd apa prin epiderma, pentru a se racori, dar riscul este deshidratarea; de aceea ele cauta sa se ingroape mare parte a timpului, ca sa stea la racoare si intr-un mediu mai umed, fiindca racirea pe baza evaporarii nu este chiar punctul forte al reptilelor, ci doar o solutie de conjunctura. Poate sunt si alte aspecte, dar cel mai bine e sa excluzi din oficiu astfel de tratamente nenaturale.
Sa nu intelegi ca trebuie sa fie umed propriu-zis, nu!- e vorba de o umiditate relativa a ascunzisului; daca se simte umed la mana, inseamna ca umiditatea unui astfel de ascumzis este de 100%, ceea ce e mult, si nociv pe termen lung.

Nu e nimic grav cu somnolenta testoaselor de uscat! Cine vrea atletism chelonian are specii acvatice la dispozitie! Daca are 2-3 ore active pe zi si inca e mult, esential e sa manance. In habitat, horsfieldi e activa cca. 3-4 luni pana vine caldura, si chiar si atunci e activa vreo 3 ore pe zi, restul fiind petrecut in ascunzatori, la adapost de soare, pentr a digera si a conserva energie si pretioasa apa acumulata; gandeste-te doar la APA: in habitat NU BEAU, nu au nici ocazia, si nici cheful, de obicei; putina apa este cea din hrana, si mai ling picaturi dupa ploi- astea fiind putine. Iti dai seama, deci, ca nu-si permit sa fie active mai mult timp, fiindca s-ar deshidrata rapid.
Tu oferind apa si hrana suculenta o ajuti mult; poate sta mai mult in afara ascunzisului, fiindca stie sa-si regleze rata pierderii apei, dar nu va fi niciodata genul care sa zburde ca un Trachemys prin bazin. Au cu totul alta strategie.

Pasta alba sunt uratii; daca e pasta, e bine, fiindca are suficienta apa ca sa-i elimine in aceasta dilutie. Uneori insa pot fi foarte concentrati, granulosi, ca un mortar gros- inca e acceptabil. Daca ajunge sa elimine uratii solidificati, deshidratati, eventual cu cristale vizibile, stralucitoare, e prea mult, animalul abia reusind sa fenteze blocajul renal si intoxicatia sangelui- HIDRATARE RAPIDA, OBLIGATORIU! Nu cred ca va fi cazul testoasei tale, oricum, nu va ajunge si nici nu trebuie sa permiti sa se ajunga la asa ceva, fiindca poate nu va supravietui. Hrana suculenta si ascunzisul o ajuta sa-si gestioneze nivelul optim de hidratare.
Totul pare a fi in regula. Testoasele de uscat tocmai de aceea sunt lente si maimult dorm- daca ar fi atletice ar trebui sa consume si alt gen de hrana, si nu le-ai gasi in zone uscate, ci pe langa - sau in- apa, care le permite sa elimine rapid si frecvent produsii unui metabolism total diferit.

Numai bine!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de larysa » 23 Iun 2011, 23:59

Ei bine, in primul si in primul rand vreau sa las foarte clar faptul ca testoasa pe care o detin este o pasiune si un interes major pentru mine si nu o consider in nici un caz vreun fel de bibelou sau ce stiu eu ce obiect de decor, etc. Asta pentru ca zici tu, Vic legat de carapacea broscutei ca nu trebuie sa luceasca precum lucesc pantofii etc... Ei bine nici pe mine nu ma intereseaza asta, nu m-ar deranja daca ar fi carapacea ei toata zgariata (dau un exemplu absurd) daca as stii ca asa trebuie sa fie pentru sanatatea ei... Eu inca de cand am postat pe acest forum prima data am vrut sa fac sa se inteleaga ca e o pasiune pentru mine si nu ceva trecator sau "moft" insa poate nu m-am facut inteleasa in totalitate... Asta o spun cu cel mai mare respect si sper sa nu fie cu suparare.
Pretentii ca broscuta sa fie mai activa decat e la fel nu am, doar intrebam ca sa stiu daca e ok.
Astazi a avut energie mai multa ca niciodata, am scos-o din terariu si aproape ca alerga cand o puneam pe jos (o scot din terariu zilnic).
Mananca foarte mult, ii pun un capac de borcan mare de compot varfuit cu verdeturi combinate cu mancare exo terra tortoise si mananca aproape tot (nu se prea omoara cu mancarea de la exo terra).
Mi se pare ca ii merge bine si sunt tare bucuroasa...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 26 Mai 2011, 20:44

de vic » 24 Iun 2011, 09:24

Nici eu cred ca nu m-am facut inteles in totalitate, ba uneori cred ca deloc.
Mistoul era nu la adresa ta, in calitate de client al magazinului de animale, ci la adresa producatorilor care trebuie sa iti ofere 1000 de articole, dintre care 10 sunt utile, restul de "garnitura", dar fac, per total, o afacere buna. S-ar face o afacere buna si numai cu articole realmente folositoare, dar asta inseamna educarea hobbystilor, si unii nu prea pot fi educati, din pacate. Nu are legatura cu tine remarca asta!
Daca ai avea cum sa iesi cu ea vreo 1/2-1 ora dimineata, cand nu e prea cald, sa-i dai de mancare cat sta la soare, ar fi perfect. Se potriveste cu regimul lor zilnic, cam atat se expun si in natura, dimineata.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori