Legat de comportament!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Legat de comportament!

de Florin » 25 Noi 2006, 14:00

Testoasa mea are un obicei foarte ciudat! In acelasi loc, adica in capatul incalzitorului, se aseaza, musca din el, si incepe a-si tremura labele din fata foarte repede! Cum ma apropii de acvariul ei, iese din acea ,,transa". Citeam pe un site ca ele fac asta cand au pereche si vrea sa o intimideze, dar testoasa mea nu are nici o pereche!Oare considera ca incalzitorul este perechea ei?Ori ca il mut pe o parte sau pe alta a acvariului,(incalzitorul), tot langa el face! Voi ce credeti ca are? :?
Ultima oară modificat de Florin pe 02 Dec 2006, 18:15, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

Re: Legat de comportament!

de Monoceros » 25 Noi 2006, 16:39

Florin scrie:Citeam pe un site ca ele fac asta cand au pereche si vrea sa o intimideze, dar testoasa mea nu are nici o pereche!Oare considera ca incalzitorul este perechea ei?Ori ca il mut pe o parte sau pe alta a acvariului,(incalzitorul), tot langa el face! Voi ce credeti ca are? :?


:lol: :lol: :lol: se oglindeste in geam si are impresia ca este un individ, deci o amenintare pentru teritoriul ei si incearca sa il intimideze, sa-l alunge. :thumbsup:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Mojave » 09 Dec 2006, 11:58

Si eu citisem despre acest comportament si despre ideea ca ar crede ca propria reflexie este o posibila pereche. Dar nu cred ca este vorba despre intimidare, ci despre curtare :)
Am observat si eu aceasta manifestare la broscoiul meu, in fata peretelui din spate al acvariului, care datorita fundalului opac lipit la exterior ii oferea o reflexie mai clara. Vrand sa-i testez reactia, am pus o oglinda pe peretele din fata, si cat se poate de prompt si-a mutat "reprezentatia" in fata oglinzii :)
De fapt, acesta a fost cel mai categoric criteriu dupa care am putut sa-i stabilesc sexul, restul nefiind tocmai evidente la momentul respectiv.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 09 Dec 2006, 17:42

Mojave scrie:nu cred ca este vorba despre intimidare, ci despre curtare

Crede-ma ca sunt chiar pentru intimidare acele miscari ale membrelor anterioare in fata, parca vibrand. Eu am doua femele si cand le-am asezat impreuna timp de aproape 3 ani s-au "certat" si se comportau asemenea.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Mojave » 09 Dec 2006, 23:56

Ce dragut... inseamna ca eu in continuare nu stiu sigur daca am baiat sau fata :roll:
Desi ma tot uit la el (sau ea) in ultima vreme si parca incep sa-i creasca gherutele din fata un pic cam mult pentru o femela.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 10 Dec 2006, 01:42

[Offtopic] :
Mojave scrie:inseamna ca eu in continuare nu stiu sigur daca am baiat sau fata

Poate ne trimiti niste foto si le determinam sexul. [/Offtopic]
Ultima oară modificat de Monoceros pe 14 Feb 2007, 15:35, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 10 Dec 2006, 18:00

Off topic: sa vezi ce gheare are testoasa mea!!! :lol: Cand zgarie geamul se aud niste chitzaieturi.Prima data am crezut ca ea face zgomotele astea, dar dupa aceea mi-am dat seama ca de fapt zgaria geamul. :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Mojave » 10 Dec 2006, 19:38

Tot off topic (cu scuzele de rigoare), @ monoceros: dupa numeroase incercari esuate de a prinde lighioana (recte broscoiul sau don'soara broasca) intr-o pozitie cooperanta si de a convinge minunea tehnicii (recte camera de pe mobil, ca de alta nu dispun momentan) sa focalizeze la distante mici, am cedat nervos si fizic (in momentul asta am numai zgarieturi pe maini) si am ajuns la concluzia ca animalul n-are decat sa-si spuna "kinder cu surprize" din partea mea, si ca nu vreau chiar cu atata disperare sa stiu carui sex apartine. Multumesc oricum :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator