Testoase digestie !

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Testoase digestie !

de wildag » 20 Oct 2017, 22:46

Salut!

Testoasele mele de aproape 1 an mananca absolut tot ce prind in acvariu, de la plante de plastic pana la lemn si alte nebunii..
Astazi am observat banda adeziva (scotch) cu care era lipita o planta de acvariu, s-a dezlipit si a cazut in apa (nu s-a mai intamplat pana acum) si nu am gasit decat un sfert din ea in apa (cred ca avea cam 4 cm cu totul)
Nu ma duce decat cu gandul ca au rontait din ea, pentru ca am cautat in acvariu si nu am reusit sa mai gasesc alte parti din scotch.
Problema este... le va face rau?
Medicii veterinari nu prea au cu ce sa ma sfatuiasca din pacate..

PS: Cam cat dureaza digestia la testoase? ca sa imi fac o idee
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: Testoase digestie !

de Sheppard » 20 Oct 2017, 23:43

In cel mai rau caz provaoca obstructie si e nevoie de operatie. In cel mai bun caz trece nedigerat si iese pe partea cealalta. Stai cu ochii pe ele si vezi cum se simt, daca devin apatice, daca nu mai mananca si ce continut au fecalele.

Poate dura cateva zile pana elimina totul.

Ce recomand ar fi sa inlaturi tot ce este artificial. Chiar daca mananca ce e natural, macar nu are cum sa le faca rau.
Ca si plante acvatice poti incerca cu cele plutitoare, mai exact zambile de apa.

Si plante care se planteaza pe malul apelor (trestie, menta acvatica si tot felul de ierburi si floricele similare, plantate in ghivece sau pe locul uscat cu radacinile in apa).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
cron