max nu isi deschide ochi :((((

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

max nu isi deschide ochi :((((

de ebolla » 13 Mai 2015, 18:23

buna, am o testoasa Max care de cam 1-2 zile nu isi deschide ochi, poatw s-o fi batut cu Maya( testoasa noua de cam o luna care e un pui mai mic decat ea) sau are alta problema. Este de Florida daca nu ma insel si are peste un an. Multumesc Anticipat!!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 24 Dec 2014, 22:29

Re: max nu isi deschide ochi :((((

de Colban Mihai-Codrin » 13 Mai 2015, 19:29

Salut, poți pune niște poze? detaliază puțin condițiile în care le ții. Ai încălzitor, filtru, insulă, lampă uv? În ce fel de recipient le ții, câți litri?
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV

Re: max nu isi deschide ochi :((((

de ebolla » 13 Mai 2015, 21:03

pai le tin intr-un acvariu 30-40L( cumpaear de pe tocmai), apa le-o schinb saptamanal fara filtru fiindca inca nu am bani stransi, am un incalzitor de 25W aqnel parca asa se scria. mancare le dau o data la 3 zile, in acvariu este o insula, l-am pozitionat langa geam la soare dar nu langa geam. In camera temperatura este ok( 18-20 destul de cald pentru mine). apa lor este in permaneta destul de calduta. De cand am luat si a doua testoasa oe Max am vazut-o ceva mai vesela avand cu cine inota desi erau diferite( Maya de burta galbena femela iar Maxy de florina daca nu ma insel Femela). uite cate-va poze, imi pare rau ca nu le-am urcat pe net si trebuie sa le downloadati dar nu an pus nici un virus fiindca nu am intenti rele mai ales ca stiu cum e sa ti se buleasca PC-U.
http://www.girlshare.ro/34757360
daca nu-s bune mai fac poze. Max e testoasa mai mare care sta deobicei si doarme iar Maya inoata. Noapte Buna
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 24 Dec 2014, 22:29

Re: max nu isi deschide ochi :((((

de Colban Mihai-Codrin » 14 Mai 2015, 10:44

Din păcate nu reușesc să-mi dau seama de mare lucru din poze. Faptul că ține ochii închiși reprezintă un simptom al conjunctivitei.
Tratamentul împotriva conjunctivitei se face cel mai des cu unguent Kanamicina. De asemenea este indicat sa pui și picături de Vitamina A. Tratamentul poate dura aproximativ 2 săptămâni, în funcție de cât de agravată e boala, Pe timpul tratamentului ideal ar fi ca schimburile de apă să le faci cu apă plată, fără alte substanțe chimice în apă cum ar fi cele pentru eliminarea clorului.
Unguentul/picăturile se aplică pe ochi iar țestoasa trebuie ținută pe uscat până se absorb substanțele. Ai nevoie de un bec uv dar temporar pune măcar unul tip spot doar pentru căldură. Becul se poziționează deasupra insulei. În cazul tău cel mai ușor ar fi să folosești o veioză de aia cu clemă pe care o prinzi de cantul acvariului.
Temperatura apei trebuie să fie undeva pe la 28 - 30 de grade în perioada tratamentului, asigură-te ca la temperatura asta e setat încălzitorul, nu face presupuneri de genul "mie mi se pare cald" pentru că reptilele au altfel de organism, nu se pot încălzi singure, trebuie să se expună unei surse de căldură.
Pe viitor v-a trebui să rezolvi și problema filtrului pentru că și schimburile dese de apă pot cauza conjunctivită.
Pentru a trata țestoasa trebuie neapărat să-i oferi condițiile necesare: temperatura apei optimă, o apă curată și un spațiu unde să stea la încălzit (tu ai insula dar mai trebuie să pui și un bec, TIP SPOT nu incandescent). Din câte știu puii și juvenilii mănâncă zilnic, ai încercat să le oferi hrană mai des și au refuzat?
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV

Re: max nu isi deschide ochi :((((

de ebolla » 14 Mai 2015, 12:14

pai Maya manaca dar Max doar daca o trezesc si o pun osor in apa langa mancare, ce picaturi ar trebui sa ii dau? Am ceva acasa dar pentru carapace. un bec de cati W ar trebui sa ii iau, aveam umu de 25W dar s-a spart sau nu stiu.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 24 Dec 2014, 22:29

Re: max nu isi deschide ochi :((((

de Colban Mihai-Codrin » 14 Mai 2015, 14:47

Mă bucur că una din ele mănâncă dar fă cum ți-am spus mai sus dacă vrei să o ducă bine. Un bec spot de 40 watti (nu incandescent, nu economic) pus la 30 - 40 cm deasupra insulei ar fi ok.
Pentru tratament ți-am scris mai sus, folosești Kanamicina care este unguent, o dai în strat subțire pentru a se putea absoarbe că e substanță grasă. Pe lângă Kanamicina poți pune picături de Vitamina A. Până se absorb substanțele țestoasa trebuie să stea pe uscat, deci nu o bagi în apă, o lași o perioadă mai mare pe uscat, măcar o oră părerea mea, nu e problemă dacă stă ceva mai mult. Înainte de a aplicat unguentul și picăturile curăță ochii cu apă plată, nu cu apă de la robinet deoarece clorul irită ochii. Cât de des trebuie să aplici unguentul și picăturile trebuie să scrie pe prospect.
Temperatura e foarte importantă deci nu uita să setezi încălzitorul cum ți-am spus.

Bec de genul acesta
Imagine

Veioză de genul acesta
Imagine
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV

Re: max nu isi deschide ochi :((((

de ebolla » 15 Mai 2015, 06:26

am dat+o ieri cu VitaPlus care are Vit.A, D3 si E cu o picatura pe ochi, acuma vad ca se simte ceva mai bine, inoata si sta la soare. Am sa-i pun si unguentul dar sa il cumpar lafel ca bacul. Multumesc :*
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 24 Dec 2014, 22:29

Re: max nu isi deschide ochi :((((

de Colban Mihai-Codrin » 15 Mai 2015, 10:55

Mă bucur că se simte mai bine dar nu te entuziasma prea tare dacă nu respecți condițiile ce ți le-am scris mai sus. Neapărat pune bec deasupra insulei și temperatura să fie pe la 28-30 (pe perioada tratamentului este nevoie de temperatură mai ridicată decât normalul). Curăță ochii cu apă plată înainte de a pune unguentul și picăturile și după aplicarea medicamentelor lasă țestoasa pe uscat vreo oră măcar dar preferabil mai mult. Hrănește-le în alt vas cu temperatură potrivită pentru a menține apa din acvariu mai curată și înceacă dacă e posibil măcar câteva zile să faci schimburi de apă cu apă plată.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori