Montaj sistem de iluminare din tuburi florescente

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Montaj sistem de iluminare din tuburi florescente

de Monoceros » 20 Noi 2006, 22:11

Daca esti ceva mai indemanatic(a) si vrei sa iti instalezi singur(a) un sistem de iluminare bazat pe tuburi florescente, iata cateva variante de montaj:

[ Inainte de toate trebuie sa stiti ca un tub florescent (neon) nu poate fi alimentat direct la priza, ci are nevoie de un balast. Balastul poate fi electronic (se mai numeste si drosser) sau balast electromagnetic (balastul clasic).]

1. -Cu un balast electronic tubul florescent va avea o viata mai lunga, iar testoasele nu vor fii stresate pentru ca acest mod de aprindere ofera o lumina continua, deci fara acele palpairi. Va trebuii sa aveti in vedere si pretul pe care il oferiti pentru acest balast, pentru ca cele foarte ieftine de obicei nu aprind tubul la capacitate maxima.

a)-Iata schema montajului unui tub florescent cu acest balast electronic 1 X 18W:
Imagine

Balastul electonic 1 X 18W:
Imagine


-Daca doriti sa montati doua tuburi florescente la un singur balast electronic, treaba se complica si veti avea nevoie de un balast electronic special pentru doua tuburi 2 X 18W.

Balastul electronic 2 X 18W:
Imagine

Detaliu conectorii din partea dreapta:
Imagine

b)-Iata schema montarii a doua tuburi florescente la un singur balast electronic 2 X 18W:
Imagine

*Durata de viata a unui balast electronic este determinata de catre temperatura, umiditate, precum si de catre rata rebuturilor pieselor electronice utilizate. Supraincalzirea si umiditatea excesiva pot distruge componentele in scurt timp. Intre rata rebuturilor unei componente si solicitarea ei termica si electrica exista o legatura exponentiala.
*Pentru perfectionisti exista si balast electronic(drosser) cu intensitate reglabila! Excelente pentru simularea rasaritul si apusul soarelui.

2. -O alta metoda, total diferita este montarea cu balast electromagnetic (sau clasic), acest tip de montaj este mai vechi si unul din dezavantajele folosirii lui este acela ca la aprindere, lumina va palpaii; singurul avantaj fiind acela ca tubul florescent se va aprinde la capacitate maxima.

a)-Iata schema montajului cu un balast electomagnetic (sau clasic) de 18W, inafara de balastul electromagnetic veti mai avea nevoie de un starter:
Imagine

-Daca doriti sa montati doua tuburi florescente la un singur balast electromagnetic, atunci veti avea nevoie de un balast de o putere egala cu suma puterii tuburilor...de exemplu daca aveti doua tuburi de 18W...veti avea nevoie de un balast de 36W si doua startere.

b)-Iata schema montarii a doua tuburi florescente cu un singur balast electromagnetic (sau clasic) de 36W:
Imagine

*Daca este nevoie voi reveni cu mai multe informatii.
Ultima oară modificat de Monoceros pe 14 Dec 2006, 12:28, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 22 Noi 2006, 08:50

OOhhh! Merci mult! Chiar aveam nevoie de asta !!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de toto_alex2rap4ever » 22 Feb 2007, 13:19

felicitari [Monoceros] pt schema si pt informatii .. si o mica recomandare ar fi ultima varianta, ultimele poze in care in sistem se gaseste si un balast si un starter... desi sunt mici palpitatii la aprindere...starter-ul prelungeste viata unui neon... :)
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 22 Feb 2007, 15:44

toto_alex2rap4ever scrie:felicitari [Monoceros] pt schema si pt informatii .. si o mica recomandare ar fi ultima varianta, ultimele poze in care in sistem se gaseste si un balast si un starter... desi sunt mici palpitatii la aprindere...starter-ul prelungeste viata unui neon... :)

Desi balastul electronic nu preincalzeste filamentele (precum face un starter in sistemul cu balast electromagnetic) astfel scurtand durata de viata a filamentului (filamentul care aprinde gazul), fluctuatiile de frecventa la balastul electromagnetic sunt mai mari (coeficientului de distorsiune fiind de 21,9%), fata de fluctuatiile de frecventa la balastul electronic (coeficient de distorsiune de 13,3%)...astfel tubul florescent are o viata mai scurta cu un balast electomagnetic decat cu unul electronic care de altfel este si mai economic.
Crede-ma ca tehnologia evolueaza!!!... nu s-ar fi trecut la acest sistem cu balast electronic (sistem recent), daca acesta nu ar fi fost mai eficient.

PS: Poate nu ai vazut inca becurile economice (care sunt defapt tot niste tuburi florescente) garantate 10 ani, deasemenea au balast electonic.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 22 Feb 2007, 23:36

interesante informatiile....dar te contrazic putin...eu am lucrat la acest dipozitiv....si am cercetat care este cel mai bun balast si cel mai consistent..poate e adevarat ce zici tu.... dar mergi pe urmatorul principiu....tu ti un neon aprins 12 ore pe zi.....pt un neon ai nevoie de un balast...toate bune si frumoase...diferenta intre un balast electronic si cel electromagnetic cu starter este ca cel electronic cand se arde se arde cu tot cu tubul de neon..si este posibil sa se intample asta la 2 luni intr-un caz fericit....pe cand cel electromagnetic tine cel putin un an fara sa afecteze neonul.... ar mai fi ceva de completat.... nu ceaparat cu cat este mai avansat este mai bun si cu cat este mai economic este mai fiabil....starterul..la ora actuala inca este folosit la instalatiile luminoase cu balast in anumite anfiteatre respectiv politehnica unde functioneaza 24 din 24 7 zile din 7.... si le schimba la un an sau 2..depinde de marca si de rezultate.....deci..trage concluziile :)
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 23 Feb 2007, 01:09

toto_alex2rap4ever scrie:...diferenta intre un balast electronic si cel electromagnetic cu starter este ca cel electronic cand se arde se arde cu tot cu tubul de neon..si este posibil sa se intample asta la 2 luni intr-un caz fericit....pe cand cel electromagnetic tine cel putin un an fara sa afecteze neonul....


Eu am doua balasturi electronice de doi ani si ceva, functioneaza chiar 12 ore/zi. Nici unul dintre ele nu s-a defectat, deasemenea nici nu au defectat vre-un tub florescent. Dupa cum am mai spus... citez: "durata de viata a unui balast electronic este determinata de catre temperatura, umiditate, precum si de catre rata rebuturilor pieselor electronice utilizate. Supraincalzirea si umiditatea excesiva pot distruge componentele in scurt timp. Intre rata rebuturilor unei componente si solicitarea ei termica si electrica exista o legatura exponentiala." Este normal ca un balast electronic foarte ieftin sa aibe o rata mare a pieselor rebut si deci sa se defecteze in scut timp... probabil cu un astfel de balast electronic ai facut tu "experimente" sau le-ai folosit in conditii extreme, nefavorabile.

toto_alex2rap4ever scrie:....starterul..la ora actuala inca este folosit la instalatiile luminoase cu balast in anumite anfiteatre respectiv politehnica unde functioneaza 24 din 24 7 zile din 7.... si le schimba la un an sau 2..depinde de marca si de rezultate.....deci..trage concluziile :)


Da, pentru ca statul roman si Univ. Politehnica Bucuresti, nu investesc banuti, mai bine baga "banutii" in buzunarul propriu... sa se inmulteasca... vilanele. Sa nu uitam ca un balast electronic bun este (in medie) in jur de 25-30 lei, adica de cel putin trei ori mai scump decat un balast electromagnetic.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 23 Feb 2007, 10:30

:lol: ..aici esti putin dezinformat..un balast electronic costa pana in 12 ron...pe cand unul electromagnetic costa de la 22 de roni in sus cu tot cu starter.... poate politehnica mai pastreaza din fonduri si pt ei....dar tot ce fac, fac cu cap si pe durata....lor le convine sa dea odata mai mult si sa fie de durata.... :wink:

ps: nu exclud faptul ca poti sa dai de un balast electronic fabricat de o firma "sanatoasa" care sa te tina mai mult.... dar astea sunt cazuri particulare
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 23 Feb 2007, 10:52

toto_alex2rap4ever scrie::lol: ..aici esti putin dezinformat..un balast electronic costa pana in 12 ron...pe cand unul electromagnetic costa de la 22 de roni in sus cu tot cu starter...


Eu cred ca tu esti cel dezinformat, oricum am spus "balast electronic bun", deci nu orice prastie din piata se numeste astfel, iar apropo de pretul pe care il spui tu la balastul electromagnetic... acel pret de 22 lei este pretul unui corp de iluminat complet (cu balast electromagnetic, starter, mufe si suport).
Ultima oară modificat de Monoceros pe 23 Feb 2007, 11:08, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 23 Feb 2007, 10:57

pretul de 22 de roni ..este la balast electomagnetic plus starter...nu la un corp..un corp este putin mai scump....

oricum ...ma opresc aici cu informatiile ca nu ajung nicaieri...iti place sa te contrazici.... :lol:
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de valipopa » 24 Iul 2007, 14:15

parerea mea e ca va contraziceti aiurea........nu sistemele de aprindere in sine sunt problema ci calitatea tubului. Daca tubul e de 3 lei....te tine 3 zile indiferent cu ce-l aprinzi si ce balast folosesti!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Iul 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 24 Iul 2007, 16:22

daca tu imi spui un model de tub florescent care emite uv si costa 3 lei .... iti dau toata dreptatea din lume.... :mrgreen:

cat despre calitatea tuburilor cu uv..... majoritatea sunt calitativ bune (procentul de uva si uvb emis difera) :wink: ..... corpurile si sistemele de iluminat sunt cele care fac diferenta calitativ
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de ovisopa » 03 Iun 2008, 17:39

am facut o mare prostie , am cumparat tubul inainte sa iau balast-ul si acum am surpriza ca in tot sibiul sa nu gasesc un balast de 30W .. tubul l-am luat de 30W pt ca mi se potrive foarte bine pe acvariu si nici prin cap nu ma gandeam ca nu se gasesc balasturi de puterea asta :( Toti au doar de 18 si 36 .. sau mai mari ... dar nici un magazin specializat nu are de 30W :(

Ultima solutie e sa cumpar un corp cu totul, am vazut la 50 - 60 de lei. La ala trebuie sa ii scot partea de plastic care e deasupra neonului ? si sa las doar neonul liber sau merge sa las si plasticul ala care e pus sa arate mai frumos suportul de neon ..
Ultima oară modificat de ovisopa pe 03 Iun 2008, 21:58, modificat 1 dată în total.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de Florin » 03 Iun 2008, 20:43

Lasa-l liber.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de alyenn666 » 29 Noi 2008, 15:04

eu nu inteleg ceva ....un repti glo nu il poti monta pe un suport normal de neon?????aia de la petshop au spus ca merge.....si interesandu-ma am gasit un supor cu 7 lei....e bun ??? ca sa stiu daca fac investitia in repti glo fara ca peste o luna sa iau altu...
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de ovisopa » 29 Noi 2008, 20:58

alyenn666 scrie:eu nu inteleg ceva ....un repti glo nu il poti monta pe un suport normal de neon?????aia de la petshop au spus ca merge.....si interesandu-ma am gasit un supor cu 7 lei....e bun ??? ca sa stiu daca fac investitia in repti glo fara ca peste o luna sa iau altu...


daca este de aceasi dimensiune cu tubul si balastul(transformatorul) este facut pt puterea tubului, totul e ok.. la mine a fost mai greu sa gasesc balast de 30W, majoritatea erau de 18 sau 36
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron