Pompa de apa

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Pompa de apa

de kdogg » 03 Iul 2013, 17:56

salut, am o nedumerire: amf acut un filtru extern, exact ca cel de aici -> http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=91
am un filtru cam "neproductiv" http://fl1.shopmania.org/files/p/ro/t/1 ... 827147.jpg
as vrea sa inlocuiesc acest filtru(folosesc doar partea care trage apa) cu ceva mai bun. am gasit pe zoomania 2 pompe
http://www.zoomania.ro/index.php/reptil ... o-200.html
http://www.zoomania.ro/index.php/reptil ... o-250.html
cam care este debitul acestor pompe? pe filtrul pe care il am eu spune ca are un debit de 380l/ora :))))) dar apa de-abea curge din filtru.
intrebarea: care este debitul acelor doua filtre? care il recomandati?

mai am o problema: apa se inverzeste foarte repede, si nu stiu ce sa fac. pe fundul acvariului se formeaza un fel de perisori, cred ca alge, si am folostit tot felul de chestii. ma puteti ajuta ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Mai 2013, 18:33

de Al3xin0 » 03 Iul 2013, 19:26

Daca esti din Bucuresti sector 3 iti pot da niste melci galbeni care o sa aibe grija da acele alge. Nu vreau bani pe ei, vreau sa scap de ei ca am acvariul plin.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de kdogg » 03 Iul 2013, 20:16

Al3xin0 scrie:Daca esti din Bucuresti sector 3 iti pot da niste melci galbeni care o sa aibe grija da acele alge. Nu vreau bani pe ei, vreau sa scap de ei ca am acvariul plin.


Din pacate pentru acvariul meu, sunt din Bistrita... :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Mai 2013, 18:33

de Al3xin0 » 03 Iul 2013, 20:19

kdogg scrie:
Al3xin0 scrie:Daca esti din Bucuresti sector 3 iti pot da niste melci galbeni care o sa aibe grija da acele alge. Nu vreau bani pe ei, vreau sa scap de ei ca am acvariul plin.


Din pacate pentru acvariul meu, sunt din Bistrita... :)

Asta e... acvariul meu este full de melci galbeni si unul de substrat nu stiu ce specie... si un peste :))
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 03 Iul 2013, 20:50

kdogg, ce volum ai la acvaterariu? In principiu toata apa trebuie recirculata de catre pompa in maxim 2 ore; deci fa un calcul. Banuiesc ca pozele din linkurile de mai sus au debitul cat numarul din denumire (de obicei asa e).

Cel mai eficient lucru pentru a indeparta algele este lampa UV-C, dar e destul de scumpa una si pentru interior nu se merita.
Poti intra pe www.nevertebrate.ro sa iti comanzi niste melci. De asemenea recomand lante acvatice naturale, care vor reduce si ele cresterea algelor. Caderea de apa + oxigenare corespunzatoare a apei ajuta la fel.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de kdogg » 03 Iul 2013, 21:19

Sheppard scrie:kdogg, ce volum ai la acvaterariu? In principiu toata apa trebuie recirculata de catre pompa in maxim 2 ore; deci fa un calcul. Banuiesc ca pozele din linkurile de mai sus au debitul cat numarul din denumire (de obicei asa e).

Cel mai eficient lucru pentru a indeparta algele este lampa UV-C, dar e destul de scumpa una si pentru interior nu se merita.
Poti intra pe www.nevertebrate.ro sa iti comanzi niste melci. De asemenea recomand lante acvatice naturale, care vor reduce si ele cresterea algelor. Caderea de apa + oxigenare corespunzatoare a apei ajuta la fel.


volumul este de aprox. 50 litri.
cati melci ar trebui sa cumpar, pentru ca sa fie eficienti?
orice plante acvatice naturale sunt bune, indiferent de specie?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Mai 2013, 18:33

de Al3xin0 » 03 Iul 2013, 21:36

Cam 2 melci adulti ar fi de ajuns. dar poti lua mai multi dar sa nu depasesti 5 melci.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron