Filtrele voastre

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Filtrele voastre

de Adi » 03 Mar 2013, 15:06

Buna tuturor
In acest topic puteti scrie despre filtrele voastre
1.Pretul filtrului
2.Cate materiale filtrante si care sunt
3.La cat timp schimbati apa
4.Poze cu ele
5.Eficienta
6.etc....ce mai stiti.

Ps.Mi-sa parut interesant un astfel de topic [/url]
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de valipopa » 07 Mar 2013, 14:29

Bun topic. E problema mea actuala...
De cativa ani buni am un Fluval 2, o chestie mica interna, care trebuie curatat in fiecare saptamana. Locatari, o femela de vreo 12 ani...care tocmai iese din hibernare, si incepe sa se agite..

Problema e ca de cele mai multe ori uit sau n-am timp sa spal filtrul, si evident ajung la schimbat apa ca nu mai vad testoasa prin ea! Ca sa scot cca 50 de litri de apa sa-i plimb prin casa, sincer as face-o cat mai rar posibil,, asa ca m-am decis! FILTRU EXTERN! gen galeata, pus sub masa!
Prima idee e sa te duci la magazin sa vezi cat costa! Mi-a stat inima! 4-500ron! stai asa ca nu-i asa!
Filtrele din comert sunt proiectate in general pentru acvarii cu pesti, ceea ce nu e tocmai acelasi lucru cu testoasele.
Filtrele pentru testoase trebuie sa aiba debit mai mare pentru acelasi volum de apa al acvariului si nu are rost sa contina filtre active cu carbune. Granulatia buretilor ar trebui sa fie nitel mai mare...si la naiba,,,sunt prea scumpe!! Am ajuns la concluzia ca cel mai bine il manufacturez, (o sa revin cu detalii cand o sa am ceva concret) sau mai caut pe eBay, unde macar stiu ca-i pretul corect, nu ca la speculantii din Romania! (au impresia ca numai milionarii au hobby-uri! Daca n-ati observat, in tara noastra, tot ce tine de hobby indiferent de domeniul lui, toate sunt de doua ori mai scumpe ca in strainatate!)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Iul 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de bstafie » 07 Mar 2013, 16:34

Ai foarte mare dreptate. Dar cum romanul e inventiv vine cu o multime de proiecte home-made. Sunt ceva exemple pe forum si multe altele pe internet/youtube. Asteptam poze cu ce ai reusit sa faci poate mai inspiri si pe altii. :lol:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Adi » 07 Mar 2013, 20:51

Sunt de acord cu tine.Auzi astea la zoomania cereau pentru un acvariu de nu incape nici un guppy,300 lei :shock: daca ar fi sa cumparam de la astea am fi cersetori:!:
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de OsDeRos » 08 Mar 2013, 13:48

valipopa scrie:Filtrele din comert sunt proiectate in general pentru acvarii cu pesti, ceea ce nu e tocmai acelasi lucru cu testoasele.
Filtrele pentru testoase trebuie sa aiba debit mai mare pentru acelasi volum de apa al acvariului si nu are rost sa contina filtre active cu carbune.


Tin sa te contrazic putin. Desi sunt proiectate ptr acvarii cu pesti, face fata cu brio la cele cu testoase, ptr ca nu "papa-caca" toata ziua si nici plante nu ai.

1.Modelul filtrului: Tetratec EX 700 (la 150l apa fara substrat si alte balarii)
2.Cate materiale filtrante si care sunt: google it
3.La cat timp schimbati apa: 10-20l si adaugare 30-40 (ptr ca se evapora) toate astea in functie de evaporarea ei.
4.Poze cu ele: nem
5.Eficienta: maxima la 2 testoase
6.etc....ce mai stiti.: am luat din animax burete cu grosime mai mare si`am decupat dupa forma "sertarului". are si carbune activ, dar nu mai gasesti "punguta" identica sau costa prea mult asa ca am luat un ciorap de dama, am bagat carbune de la orice alt fitru in el" si l`am platizat sa acopere gaura de "in/out" si ceva pe langa.

Tin sa precizez ca merge perfect 3-4-luni pe an (perioada de iarna) ca primavara le scot pe balcon la aer liber in cadite de copii (aici e nasol ca trebuie schimbata apa la 2-3 zile). L`am folosit timp de 4 ani pana sa inceapa sa curga desi i`am schimbat garnitura de la capac
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

.

de AndreiMorosan » 10 Mar 2013, 15:05

.m
Ultima oară modificat de AndreiMorosan pe 10 Mar 2013, 15:12, modificat 1 dată în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mar 2013, 09:07

Filtru extern home made

de AndreiMorosan » 10 Mar 2013, 15:06

Vreau sa vand acest filtru. :D Este nou, eficient si ieftin in compartie cu cele existente pe piata la ora actuala. :wink:
Acesta este echipat complet nu mai necestita cheltuieli in plus, doar daca se mai vrea adaugarea de carbune activ si inele ceramice estimate la vreo 40 de lei ambele, insa nu este absolut necesara adaugarea lor, filtrul face o treaba foarte buna si fara. :mrgreen:
Este usor de intretinut, nu necestita curatare frecventa ( o data la 2 saptamani poate si mai mult). Se preteaza la orice tip de acvariu/terariu.

Date de contact: morosanandreid@yahoo.com
https://www.facebook.com/andreymoroshan
P.S. Fac filtre pentru orice tip de acvarii/terarii. Acum lucrez la un filtru pentru un terariu. Acesta va avea un cartus separat pentru filtrare mecanica ce poate fi curatat foarte usor si un mini acvariu compartimentat pentru medii biologice si chimice. Voi reveni cu poze si detalii la finalul proiectului. :wink:

Va multumesc! :)

http://img259.imageshack.us/img259/4404/rfiltrupx.png
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mar 2013, 09:07


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron