Ce-am mai vrea să deținem...

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Ce-am mai vrea să deținem...

de NatureHouse » 30 Aug 2015, 14:29

Aș vrea să achiziționez un amfibian, dar de unde?
Mi se par foarte interesante aceste animale, îmi doream mult o reptilă, cum ar fi o pogona sau un gecko, ori un șarpe (dar cred că mă dau ai mei afară din casă cu tot cu el) ... Problema e că ,cu aceste animale e mai greu și când ești nevoit să mai pleci de-acasă n-ai cui le lăsa și cu ele e migală...sunt pretențioase la temperatură, umiditate, etc si nu poți să-i lași hrană și să-nchizi ușa.
Deci,cu un amfibian ,lucrurile se mai simplifică. Mi-ar plăcea o broască pacman, dar nu am găsit...
Orice amfibian ar fi ok, salamandre, broaște, tritoni, etc. Ar fi fain să organizez un terariu spațios în care sa pun mai multe specii.
Acum vin întrebările:
1. Dețineți amfibieni? Dacă da, ce specie?
2. Știți cumva de unde aș putea achiziționa și eu o broască pacman sau un alt amfibian? (fără nevertebrate.ro)
3. Dacă știți pe cineva care vinde sau donează, anunțați-mă și pe mine.

Orice sfat sau părere contează!


Vă mulțumesc!
Ultima oară modificat de NatureHouse pe 15 Iun 2016, 12:08, modificat 1 dată în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Amfibieni

de Sheppard » 30 Aug 2015, 16:40

Din Bucuresti e cineva de incredere care vinde. Recomand cu caldura: https://www.facebook.com/cristian.alin.165
Are si insecte vii. Contacteaza-l pe facebook si vezi tu care e treaba.

Un tip din Ungaria care vinde si livreaza la preturi ok: https://www.facebook.com/Atireptiles/ph ... tos_albums

E problematic si cu amfibienii, unde umiditatea si hrana e cu atat mai dificil de asigurat. Iti trebuie tot felul de surse de apa in terariu, precum cascade, masina de generat ceata, filtre la apa aia. Apoi e vegetatia foarte importanta care se intretine destul de greu. Trebuie gandit substratul bine, cu scurgere buna, ca sa nu mucegaiasca, dar nici sa lase totul uscat.

Hrana in principiu ar trebui sa fie vie, deci daca nu doresti sa cresti in paralel insecte, asigura-te ca ai pe cineva care te poate aproviziona.

Amfibienii in general sunt destul de sensibili la mediul lor si trebuie sa le asiguri conditii bune. Depinde de specia cu care te alegi, bineinteles.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Amfibieni

de yonzy » 31 Aug 2015, 11:29

Poţi să-ţi iei crested gecko. Nu le trebuie mâncare vie dacă le iei repashy.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Amfibieni

de NatureHouse » 05 Sep 2015, 14:00

Acum, revenind la reptile, știți de unde s-ar putea achiziționa țestoase sideneck și cam la ce preț?
Si alte specii de țestoase acvatice, mai putin cunoscute la noi...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Amfibieni

de Sheppard » 05 Sep 2015, 14:08

Nevertebrate.ro au cateva specii, dar nu stiu daca vrei de la ei.

Lanturile mari de pet-shopuri aduc pe comanda ceva specii, dar trebuie intrebat exact care.

Eu am mai gasit pe la expozitiile de reptile tot felul de specii de vanzare.

Intreaba-i si pe cei mentionati mai sus, poate au vreo specie care te intereseaza.

Cel mai simplu e cu site-urile de vanzari de reptile din germania, austria spre exemplu. Au multe specii, dar nu toti livreaza in Romania. E mai ok daca ai pe cineva in tara respectiva care sa le trimita sau sa vina cu ele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Amfibieni

de NatureHouse » 05 Sep 2015, 15:16

Cu lanturile de magazine...nu prea ai cu cine vorbi. Am intrebat odata de Graptemys ,dar nu știau despre ce vorbesc. Am intrebat si la Zoomania si spuneau cum ca aduc prin septembrie-octombrie mai multe specii, momentan astept. A fost chiar anul asta la noi, o miniexpozitie, aveau T. sulcata si G. carbonaria, dat nu aveam de unde sa stiu a cui sunt si daca vinde pentru ca nu a lasat niciun contact. Si asta se intampla la toate expozitile cu reptile vii, la noi, vezi doar terarile si animalele, dar de posesor nu sti nimic...
Cum se numeau expozitiile? In ce oras au avut loc?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Amfibieni

de Sheppard » 05 Sep 2015, 15:26

In sibiu e una semi-permanenta la muzeul Brukenthal. Administratorul respectiv putea negocia cu tine si pretul, comenzi, livrare etc. Dar nu as putea sa iti zic ce specii acvatice are, in afara de testoase aligator
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Amfibieni

de yonzy » 05 Sep 2015, 16:09

aligator? pff, de când caut una. au site ceva?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Amfibieni

de Sheppard » 05 Sep 2015, 16:37

Din pacate nu am nici un fel de date de contact. Dar daca suni la muzeul brukenthal, respectiv la Casa Albastra (acolo in subsol e expozitia), poate au ei ceva date de contact.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Amfibieni

de NatureHouse » 05 Sep 2015, 17:22

Testoase Aligator am gasit de vanzare, aveau pe nevertebrate.ro si chiar un anunt de Iasi. 150buc si avea 2 buc. Dar nu cred ca ma bag la asa ceva....inca.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Amfibieni

de yonzy » 05 Sep 2015, 18:23

pe nevertebrate n-are serpentina. de cele din iaşi nu găsesc postarea.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Amfibieni

de NatureHouse » 05 Sep 2015, 21:10

Ăsta-i link-ul: http://olx.ro/i2/oferta/vand-testoasa-a ... 202a03597b.
Nu știu dacă mai e valabil. Țestoasele sunt Common Snapping Turtle.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Amfibieni

de yonzy » 05 Sep 2015, 21:52

a da ştiu anunţul dă buc cu 300 lei. au deja 15 cm, nu mă risc că n-au stat cu altă specie de ţestoase de mici şi nu vreau să testez pe a mele. dacă erau mai mici le luam de mult.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Ce-am mai vrea să deținem...

de NatureHouse » 15 Iun 2016, 12:44

După multe căutări, întrebări și încercări, tot nu am găsit de vânzare speciile de țestoase pe care le vroiam. Iar când vine vorba de adopții... erau destule persoane care doreau să doneze Trachemys, dar în momentul în care treaba devenea serioasa si erau gata să vina personal să-mi înmâneze țestoasele, brusc amânau acțiunea sau nu mai răspundeau. Așa că, na, în fine.
Acestea sunt speciile care mă interesează:
- Apalone Spinifera
- Graptemys
- Sternotherus Odoratus
- Emydura Subglobosa
- Kinosternon
- Mauremys reevesi
- Chrysemys picta

Nu mai zic de țestoasele de uscat, pe care le-aș cumpara/adopta indiferent de specie. Aș lua si TSE si alte subspecii mai deosebite ale genului Trachemys. Doua din speciile amintite mai sus le-am găsit pe forumul Acvarii de vis, dar anunțul e vechi si forumul nu-mi permite sa ma înregistrez, implicit nu-l pot contacta pe vânzător. Evident contează mult și pretul.

Dacă aveți spre vanzare, cunoașteți pe cineva sau știți de unde as putea face rost ,anunțati-mă va rog.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Ce-am mai vrea să deținem...

de Sheppard » 15 Iun 2016, 14:15

A aparut aici recent un anunt cu Trachemys spre donat. Apoi mai e asta: https://www.facebook.com/groups/tarc08/
Grup cu teraristi romani si cu vanzari: https://www.facebook.com/groups/1056784181058198/
Straini: https://www.facebook.com/groups/242866079189494/
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori