Acte pentru a calatori cu broastele testoase

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Acte pentru a calatori cu broastele testoase

de Lauren&Curly » 25 Mai 2015, 20:49

Salutare!

Urmeaza sa plec pentru o perioada de 2-3 ani din tara si clar nu plec fara testoasele mele :D

Problema este ca am inteles ca nu exista legislatie in privinta lor.

M-ar interesa sa stiu ce acte si analize ar trebui facute, unde anume (locuiesc in Bucuresti) si care ar fi conditiile pentru a calatori cu avionul.

Oare ma poate ajuta cineva cu aceste informatii, sau macar sa fiu indrumata catre cineva ce cunoaste aceste aspecte?

* Scuze pentru cel de-al doilea i pus la titlul topicului. Corect este "Acte pentru a calatori cu broastele testoase", dar nu stiu sa modific :(
Poate modifica un admin :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Mai 2015, 19:12

Re: Acte pentru a calatori cu broastele testoase

de Colban Mihai-Codrin » 25 Mai 2015, 22:07

Niste informatii de la TAROM
http://www.tarom.ro/informatii-pasageri ... panie.html

Cel mai bine este sa te informezi direct de la firma cu care vrei sa calatoresti ca sa nu ai surprize.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV

Re: Acte pentru a calatori cu broastele testoase

de Lauren&Curly » 28 Mai 2015, 11:48

M-am interesat si zic sa va zic si voua (poate mai exista oameni doritori sa isi plimbe testoasele prin tari straine :)) ).
Nicio companie aeriana de pasageri nu transporta testoase (doar caini, pisici si pasari).
Am discutat si cu o companie care se ocupa de transport de animale... pentru cele doua testoase ale mele costul total s-ar ridica la 700 euro (cusca, transportul, taxa in tara destinatara si certificatul sanitar veterinar).
Ca si documente, pentru testoase este necesar doar certificat sanitar veterinar, care se ridica de la Directia Sanitar Veterinara a judetului de domiciliu.
Am discutat si cu o companie de autocare si acestia mi-au spus ca pot sa le iau cu mine.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Mai 2015, 19:12

Re: Acte pentru a calatori cu broastele testoase

de Colban Mihai-Codrin » 28 Mai 2015, 16:40

Ce reguli tampite mai au si astia cu avioanele lor. Transporti un Terranova cat un vitel dar nu transporti o testoasa. Sa inteleg ca ai ales varianta cu autocarul nu?
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron