Donatie pompita de filtru

Cerere si oferta.

Moderator: diego

Donatie pompita de filtru

de Gradinaru Alin » 03 Feb 2013, 04:28

Buna tuturor, as vrea sa va intreb, daca aveti cineva o pompita de filtru care nu aveti nevoie, sau care e stricata, deoarece as vrea sa fac un circulator de apa, eu avand acvariu steril, mizeria de la fund, sa se duca in filtru, un fel de filtru de substrat (dar fara substrat :mrgreen: )...Am cumparat cateva furutnase mai groase, si mai subtiri, si imi mai trebuie o pompita, care as fi avut-o de la un coleg de clasa, dar din pacate a pierdut-o......... :cry:


Daca are cineva o pompita, sau un motoras de filtru sa miste apa intre 2 furtune as vrea daca vreti si aveti si puteti.....Nu conteaza ce forma are, inventez eu un stil de etansare, numai sa am pompita si totul poate incepe....


Doar cine e din iasi imi poate da cred.... Daca e din afara iasului, nu prea stiu o modalitate de transport, inafara de posta sau deplasare la locul respectiv.....


Daca voi gasi un binevoitor, cand voi termina toata treaba voi incerca sa pun niste poze, poate va intereseaza!
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de bstafie » 03 Feb 2013, 17:07

Pompita pentru filtru de substrat nu ar fi o avere. Iti poti cumpara una din aceea mini la 25 ron(preturile de la galati poate e mai ieftin/scump la iasi nu stiu sa spun). Importanta pentru ceea ce ai tu nevoie in schimb nu o vad. Zici ca folosesti un furtunas pe care-l conectezi la aceasta pompita care evident ai sa-l ai gaurit pe alocuri pentru a creea acel efect de bule/miscare a apei pentru a starni mizeria de pe fundul acvariului in ideea ca aceasta va fi colectata de filtrul intern pe care-l detii acum. Dar nu se vor depune impuritatile la baza furtunasului? Cat furtunas ai sa folosesti? pe tot fundul acvariului? Parerea mea e ca mult mai complicat asa si folosesti si curent electric. Varianta mai ieftina ar fi sa folosesti un aspirator de substrat de tipul asta http://www.shopmania.ro/acvaristica/p-a ... 0-39207194 (l-am luat din reprezenta animax real galati la pretul de 12 ron) nu foloseste curent electric, ai o pompita manuala pe care apesi odata, face un fel de vid si scoti apa cu tot cu impuritati intr-o galetusa. Daca te misti repede si nu faci o compresie a pompitei intreaga vei avea un debit mai mic astfel incat nu scoti mai mult de 2.5 litri odata si iti vei mentine acvariul curat. Poti sa faci asta saptamanal la completarea/schimbarea apei. Alta varianta ar fi sa rogi parintii sa iti faca acel filtru extern postat de monoceros sau mai gasesti DIY pe youtube cu nemiluita(eu am 'lecturat' aceste video-uri impreuna cu cateva forumuri de acvaristi si pot sa-ti spun ca inveti multe necesare, si iti dau o sumedenie de idei). De exemplu ,o varianta mai facila, ar fi sa-ti faci un filtru ' wet and dry '(mai postase cineva de recent un astfel de model) datorita faptului ca nu necesita silicon sau mai stiu eu ce altceva. Doar medii filtrante, niste gauri in plastic si 'dulapiorul acela' ce se gasesc prin magazine de tipul Jysk . (poti vdea in acest video despre ce vorbesc :mrgreen: https://www.youtube.com/watch?v=YZJBm89MuzU ).Daca ai nevoie de astfel de informatii te pot ajuta :roll:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Gradinaru Alin » 03 Feb 2013, 22:03

furtunas, am dintr-o parte in alta a recipientului(in lungime), si m-am gandit sa fac gauri si pe o parte si pe cealalta, ca sa dea in parti bule,care sa starneasca mizeriile.... Aspirator de ala nu e nevoie, in cazul meu lighenasul este pe o masa, si pun o galeata jos, si aspir apa fara nici o pompa, ci fac vid in furtun, si apoi dau drumul la deget, si asa imi aspira tot, dar nu pot toata ziua sa fac aceasta operatiune, deoarece dureaza si mult, dar si consuma destul de multa apa, diametrul furtunului pe care il folosesc fiind cam mare, ca daca l-as pune mai mic, pietrele din paharele cu plante care au cazut, nu ar fi absorbite....

Cat despre filtru home made... Ai mei sunt despartiti, stau cu mama...Ea nu prea o pasioneaza asa ceva,si nu prea ne intelegem la idei, tata abea daca vorbesc cu el.... Ar ramane sa-l fac eu singur, sau cu ajutor de la niste prieteni care au acvarii cu pesti.
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de bstafie » 03 Feb 2013, 23:05

Atata timp cat te ajuta cu ceva banuti pt materialele necesare(e vorba de o suma relativ mica) , cu ghidul in fata , e imposibil sa nu-i dai de cap :wink:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Gradinaru Alin » 04 Feb 2013, 19:00

mi-e mai greu sa-l fac pana nu vine vacanta de vara, ca pana atunci nu pot in nicio zi: in timpul saptamanii pana la 2 is la scoala, dupa aia teme , mai ales joia lunea si vinerea,cand am cursuri de chitara, si sambata toata ziua sunt in copou la un curs de geologie ... ar ramane duminica, ca doar dimineata sunt la biserica, apoi ramane restul zilei liber.... dar nu cred ca o sa tina daca il fac duminica, daca o luam religios.....


asa cu pomita de filtru o faceam intr-o zi din saptamana( nu cred ca imi ia mai mult de 1 ora maxim 2 sa o fac si inca 30 minute sa o verific), pe cand la filtru cred ca trebuie putin sa-mi bat capu, mai ales ca eu ma prind mai greu... am mai citit pe forum aici si pe inca 2 situri de pesti(nu stiu daca pot sa le dau numele...), si cam stiu teoria, dar stii tu, practica te omoara :mrgreen: , in plus nu stiu ce ar iesi din mana mea.....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de bstafie » 04 Feb 2013, 20:04

Daca nu ai timp poti amana asa cum ai zis si tu pana la vacanta de vara. Din experienta iti spun ca graba strica treaba. Am cumparat o sumedenie de plante(fara sistem de CO2 sau iluminare adecvata lucru care mi-a facut paguba in buget frumusica), construit insulita pentru ca vroiam sa aiba cat mai repede(lucru care acum imi da de furca pentru ca vreau sa schimb aranjementul acvariului pentru mai mult spatiu si o iluminare minim necesara - lucru care mi-a facut paguba in timpul si nervii consumati :lol: ) si altele pe care din nestire le-am adaptat in graba si s-au dovedit a fi 'money sink' . Pe scurt graba strica treaba :roll: . Si cu atat mai mult ca ai un acvariu steril si mizeriile formate pe fund pot fi curatate destul de usor prin metode alternative sau ignorate pentru perioade mai scurte de timp. Nu vreau sa crezi ca te contrazic , pur si simplu mi-ar fi ciuda ca altcineva sa nu invete din prostia mea (in afara de mine evident :oops: ). Cat despre greutatile care apar odata cu ceva proiecte DIY iti pot oferi o mana de ajutor pe skype in timp real. :wink: (avantajele acestor DIY sunt acelea ca ti le poti face de marimea necesara tie, executate corect sunt mai ieftine si destul de fiabile si iti ofera o satisfactie garantata :D )
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Gradinaru Alin » 04 Feb 2013, 22:34

aha multumesc pentru sfaturi... Dar am o intrebare, daca iti vei cumpara o instalatie de CO2 pt plante, vei cumpara una adevarata, cu tot ce ii trebuie, sau o faci tu, prin varianta clasica cu sticla si drojdia....?
Si inca o chestie, cum faci numaratorul de bule la o instalatie de CO2...?
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de bstafie » 05 Feb 2013, 00:15

Nu voi cumpara o butelie de CO2 pentru ca preturile is exorbitant de mari. Am sa apelez la acea varianta cu drojdie+zahar+apa calda si furtunas, iar capatul furtunasului il pun intr-o sticla de 0.5l in care am sa introduc un burete rulat pentru a sparge bulele in bule mult mai mici(altfel bulele se ridica la suprafata si se elimina in atmosfera nefiind asimilate de plante). Numaratorul de bule nu este absolut necesar. La maxim 3-4 ore dupa ce se produce reactia elementelor se stabilizeaza presiunea si poti sa te uiti in apa cam ce numar de bule ies in 4-5 secunde. Faci calculul pe ora si cauti pe net cam care ar trebui sa fie debitul. Verifici odata pe zi , pentru ca presiunea se modifica odata cu trecerea timpului. Reglezi debitul prin obturarea partiala a furtunului(partea care intra in dop/sticla).
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Gradinaru Alin » 05 Feb 2013, 14:23

daca ai pesti, numaratorul de bule este obigatoriu, altfel nu ai cum sa stii cat CO2 intruduci in acvaterariu, si pestii pot murii anxisiati...
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de bstafie » 05 Feb 2013, 15:00

Nu numaratorul de bule este ceea ce tre sa ai in vedere. Supapa de sens pusa pe filtru este necesara pentru a nu refula in momentul in care presiunea din acvariu devine mai mare decat presiunea formata in sticla. Poti sa ai si 100 de bule pe minut si nu iti vor afecta pestii pentru ca asa cum ziceam se disperseaza in atmosfera(bulele fiind mari se ridica foarte repede la suprafata). Daca pui si burete pentru a avea un efect acel CO2 asa cum am zis poti cauta care este nr de bule necesar si il poti regla ori cu un robinet la iesirea furtunasului din dop ori prin obturarea furtunasului ce sta in interiorul sticlei.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron