Ajutor broscuta Mauremys Sinensis

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Ajutor broscuta Mauremys Sinensis

de Codrut1985 » 17 Iun 2017, 16:50

Buna ziua,

Am o problema cu o broscuta din specia Mauremys Sinensis. O am de cca 2 saptamani si i-a aparut o bubita alba pe piele. Prima data pe cap, acum pe corp, dupa cum se poate vedea in pozele atasate. Cea de pe cap ''s-a uscat'' si a cazut dupa cateva zile. Cea din poze este 2 zile. Din pacate nu am gasit nici o informatie despre chestia asta nicaieri.

Imagine

Imagine


Multumesc anticipat!
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Iun 2017, 16:26

Re: Ajutor broscuta Mauremys Sinensis

de Sheppard » 18 Iun 2017, 00:12

Ai protectie de plastic in jurul incalzitorului? S-ar putea sa fie arsura de la acesta. In principiu nu e motiv de ingrijorare. Eventual poti ajuta vindecarea cu Baneocin unguent si lasi testoasa cateva ore pe uscat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor broscuta Mauremys Sinensis

de Dydu » 13 Aug 2017, 00:07

Buna seara!

Acum o saptamana am gasit pe strada o broscuta foarte mica. Am cautat pe net sa vad ce specie e si seamana destul de bine cu Mauremys Sinensis.

La inceput a fost destul de agitata, dar in rest totul a fost bine. Apoi am observat pe plastron niste pete maronii, resfirate. Eu ieri am plecat din tara si am luat-o cu mine ( am venit cu microbuz si cam la fiecare oprire am pus-o in apa si i-am dat sa pape). Inca de ieri de dimineata inainte de plecare am observat ca nu a mai mancat aproape de loc ( cu o zi inainte mama a indopat-o cu manacare).

Acum seara am observat ca petele acelea au inceput sa se inmulteasca si sa creasca. Iar astazi nu a papat deloc. Am observat o mica pata maro si in coltul guri. Ce ar putea sa fie? Saptamana care vine o voi duce la veterinar, doar ca sunt in Germania si nu cunosc nici un veterinat care sa se priceapa cu broscutele.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Multumesc anticipat
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Aug 2017, 23:15

Re: Ajutor broscuta Mauremys Sinensis

de Sheppard » 13 Aug 2017, 01:21

Da, specia este Mauremys sinensis.

S-ar putea a fie vorba despre shell rot, o infectie bacteriana a carapacei. Pana mergi la veterinar ca sa confirme, poti aplica local zilnic betadina cu niste betigase de urechi si ar fi bine sa aiba toate conditiile bune: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

E bine sa stea mai mult pe uscat in perioada asta si la becul UV-B.

Ca sa ii stimulezi apetitul, poti incerca cu hrana vie, precum rame.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor broscuta Mauremys Sinensis

de Dydu » 13 Aug 2017, 09:08

Multume frumos pentru raspuns. Maine o voi duce la veterinar si ii voi cumparata tot ce are nevoie.

Din pacate nu am betadina aici in Germania, iar astazi e totul inchis aici. Am in schimb propolis fara alcool, pot sa o dau cu el pana ajung maine la farmacie?
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Aug 2017, 23:15

Re: Ajutor broscuta Mauremys Sinensis

de Sheppard » 13 Aug 2017, 13:10

N-o sa aiba nici un efect propolisul. Trebuie antiseptice puternice ca sunt bacterii agresive astea. Baneocin unguent sau un alt unguent cu antibiotic ai cumva? In ultima instanta, daca chiar nu e nimic altceva prin casa pune si propolisul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor broscuta Mauremys Sinensis

de Dydu » 13 Aug 2017, 13:30

Am doar nidoflor unguent cu antibiotic. Pot sa o dau cu asta?
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Aug 2017, 23:15

Re: Ajutor broscuta Mauremys Sinensis

de Sheppard » 13 Aug 2017, 15:49

Da, merge si ala deocamdata.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori