Testoasa cu tample galbene bolnava...

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Testoasa cu tample galbene bolnava...

de andra_p » 10 Iun 2016, 15:20

Buna ziua. In urma cu 2 luni am cumparat 2 testoase cu tample galbene (din ce am cautat pe net). Atunci Inca era erioada de hibernare din ce zicea doamna, era f frig afara si ploua (era o sarbatoare in oras si s-a facut un targ unde era si o taraba cu animalute). a zis ca unul e mascul si una e femela... Masculul f activ, energic mancacios, femela dormea non stop si nu manca. Acum dupa 2 luni ea nu doar ca e la fel dar mi se pare mai rau. am tot cautat sa citesc despre ele si in final am realizat ca e bolnava. Eu le manuiam si cu f mare grija, asa ca nu stiu daca e de cand am luat-o sau a facut dupa, insa dupa ce gasisem despre bolile testoaselor in captivitate, le-am luat la verificat. Carapacea e f moale, mai ales marginea dinspre coada se indoaie ca o coala de hartie, iar solzii carapacei par sa se ridice asa ca nu am mai palpat-o f mult de frica sa nu-i rup. De asemenea, carapacea la amandoi se umple de o depunere verde, ii curat usor cu un burete mai aspru un pic, dar la ea imi e frica sa frec prea tare. In spate am observat ca are doar 3 gheare, stiind ca au 4 banuiesc ca au inceput sa-i cada. Comparativ cu masculul, mi se pare ca are ochii cam bulbucati. Ii deschide rar. In rest doarme f mult pe uscat, cauta lumina si caldura, rar intra in apa. ziua le scot afara pe terasa pt cateva ore fiindca sunt 30 grade si le-am us si u loc unde sa se adaosteasca daca e prea cald, masculul pare f fericit, iar ea se duce spre soare si se lipeste de peretele bolului. din cate am aflat, carapacea e din cauza lipsei e calciu si vit D, iar ochii si ghearele din cauza lipsei de vit A. Pt vit D le pun la soare, pt calciu am inteles ca pot sa le iau os de sepie, dar cu poftei de mancare... Am inteles ca vit A ar rezolva-o. Am cautat la farmacie picaturi dar in Grecia unde sunt eu nu se mai fabrica, am dat comanda sa vada daca mai au prin deozite, daca nu, se gaseste la farmacie in Ro s acumpere mama sa-mi trimita? Am fost la toti veterinarii din oras si petshouri, nu se ocupa de patologia testoaselor... E un singur vet in toata Grecia la sute km de noi. La vit A unii zic sa pun 2 picaturi zilnic in apa, altii sa o ung si sa o pun la soare dupa, cum e mai corect? avand in vedere marimea, ce pot manca mai exact? Mi-a dat viermisori, de faina parca sunt, din ce am gasit pe net. Vanzatoarea mi-a zis sa dau 1 vierme de testoasa pe zi insa mi se pare putin, masculul cerseste non stop , de 1 luna ii dau 2 pe zi, 1 dimineata 1 la amiaza. Altceva ar mai manca la varsta asta? Stiu ca inca sunt predominant carnivori. Mi-a mai zis sa schimb apa la saptamana... Am facut asa 2 sapt insa toate pietricelele colorate s-au facut verzi, cum au si broastele pe carapace, cu algee. pietricelele le-am aruncat pt ca era greu sa le curat si se murdareau imediat si faceau si apa verde. Acum schimb apa de 2 ori pe sapt si spal bazinul cu aa fierbinte si burete aspru de vase.. Ce apa e mai buna avand in vedere ca inca nu au filtru? Au bazin clasic, acela micut cu insulita si palmier. Cand vor mai creste le iau acvariu cu filtru, incalzitor si neon. vreau sa le pun pietricele dar nu gasesc de apa dulce, am doar acelea ovale de pe plaja adunate de cativa ani, le pot curata cumva de saruri sa fie potrivite pt apa lor sau afecteaza? Cam atat acum, ma scuzati pt mesajul kilometric dar e primul forum unde am vazut ca se dau sfaturi specializate si rapid. Cand le-am luat nu stiam absolut nimic despre ele, dar incerc sa citesc cand prind timp liber. O zi buna! (incerc sa atasez si poze acum)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Iun 2016, 14:48

Re: Testoasa cu tample galbene bolnava...

de andra_p » 10 Iun 2016, 15:34

Cod: Selectaţi tot
http://imgur.com/zlSt3bH

Imagine
http://imgur.com/zlSt3bH

Credca nu am atasat corect... Sa ma mai uit ...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Iun 2016, 14:48

Re: Testoasa cu tample galbene bolnava...

de andra_p » 10 Iun 2016, 15:42

Imagine
[img][img]http://i.imgur.com/1XSu0fJ.jpg[/img][/img]
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Iun 2016, 14:48

Re: Testoasa cu tample galbene bolnava...

de andra_p » 10 Iun 2016, 15:43

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Iun 2016, 14:48

Re: Testoasa cu tample galbene bolnava...

de andra_p » 10 Iun 2016, 15:44

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Iun 2016, 14:48

Re: Testoasa cu tample galbene bolnava...

de Sheppard » 12 Iun 2016, 00:43

Nu vreau sa te descurajez, dar din tot ce ai scris, doar ca le dai viermisorii aia de mancare si ca le lasi la soare e ok. Si doar partial. Ca nu trebuie sa fie unica hrana, dar despre asta in randurile urmatoare. In primul rand recomand sa iei la puricat forumul si sa citesti, mai ales subiectele de la capul forumului, pinned, si ultimele topicuri active in care am insirat si m-am repetat din nou cu cele necesare testoaselor, cum e aici: viewtopic.php?f=2&t=3768

Si incepe cu asta: viewtopic.php?f=1&t=3659 si asta viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

Specia ta este Trachemys scripta scripta - testoasa cu tample galbene. La varsta asta nu se poate determina sexul, doar dupa ce ajung la maturitate sexuala (in vreo 3 ani daca au conditii bune), cand apare comportamentul se semnele sexuale secundare specifice sexului: viewtopic.php?f=5&t=2

Topic despre boli si masuri generale, mai ales la ultimul meu post sa te uiti: viewtopic.php?f=9&t=7&start=105#p28754

Greselile cele mai mari: lipsa filtrului, a incalzitorului si a recipientului adecvat. Chestia aia cu palmier e cea mai proasta decizie si aparat de tortura (e complet transparent, air testoaselor nu le plac suprafete transparente si se vor chinui permanent sa treaca prin ele, nu au unde sa se ascunda, spatiul uscat e prea mic, apa e prea mica si nu o sa poti niciodata obtine echilibru in mediul ala, spatiul general e prea mic). Trebuie un recipient (acvariu, cutii de plastic, iazuri rpefabricate etc.) cu latime si lungime mare si coloana de apa decenta (50cm coloana de apa e suficient pt testoase adulte, 10cm pt pui). Ideal asa ceva: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Filtrul e si mai urgent, asta iti tine apa curata, lipsita de bacterii patologice. Iar sa lasi 2 saptamani apa in bolul ala mic fara filtrare, e cam si cum as pune un om sa bea, sa manance si sa isi faca nevoile doar in vasul de la WC, timp de 2 saptamni. Aceleasi repercursiuni asupra sanatatii testoaselor. Despre filtrare: viewtopic.php?f=4&t=9&hilit=filtrarea+apei

Hrana trebuie diversificata, dar sprotul decongelat, dat crud si intreg e aliment complet si ar putea constitui aliment de baza. Topic despre alimentatie: viewtopic.php?f=8&t=13 . Apoi combinat cu carne de vita, pui (FARA porc ca e greu digerabila), rame, melci, viermisori, tubifex larve de chironomidae, gammarus viu sau din pet-shop, alti pestisori, plante acvatice naturale - viewtopic.php?f=4&t=17

In concluzie, daca vrei sa isi revina testoasa, trebuie imbunatatite conditiile de trai:

1. Ia urgent un recipient mai mare in care sa amenajezi acvaterariul si insula (idei de insula viewtopic.php?f=5&t=2537&start=90 si aici https://www.youtube.com/watch?v=sQDepqFLpF4 ). Minim 50x50x10cm pentru primii 2 ani. Ca sa nu tot investesti bani, recomand sa te orientezi direct spre ceva mare.

2. Filtru extern bun, in functie de volumul recipientului cumparat.

3. Incalzitor, tot in functie de volum.

4. Bec Turtle Bulb sau Reptile UVB100 sau neon UV-B Reptiglo 5.0 de la Exo Terra + bec obisnuit sau cu infra-rosii pt incalzit pe locul uscat.

Cand se curata apa, nu se fierbe si nu se curata nimic excesiv ca altfel strici echilibrul dintre bacteriile bune si alea rele. Mediile de la filtru se curata in apa veche ca sa nu se strice bacteriile crescute pe ele si care realizeaza filtrarea biologica.

Nici pe testoase nu se insista. Daca filtrarea e buna, apa e cristal si dispar si algele, iar daca au si becurile alea si loc uscat au pielea sanatoasa.

Vitamina A e liposolubila, adica nu se dizolva in apa si degeaba o pui in apa; formeaza doar o pelicula lipicoasa la suprafata. Nici nu se aplica in ochi sau pe carapace si in general nu rezolva bolile. E o vitamina, nu panaceu. Plus ca Vitamina A in cantitate mare e hepatotoxica si, fiind liposolubila, se acumuleaza in organism. Daca testoasele primesc alimentatie corespuznatoare, precum sprotul, isi iau de acolo vitamina A si nu au nevoie niciodata de suplimentare. Eu o recomand doar in cazul de rani deschise si conjunctivita si doar pt cateva zile aplicata in cantitate minima local. Deci nu te baga pe vitamine. Calciul + Magneziul se pot suplimenta (dar si astea ar trebui sa le ia din hrana, precum scheletul de la peste si plantele acvatice naturale). Pastilele efervescente Berocca sunt excelente pt asta. Daca ai cantitate mai mica de apa, baga 1 pastila efervescenta in apa o data la 1-2 saptamani. Vitamina D trebuie sa o produca singure, ca la noi, prin expunere directa al soare (nefiltrat prin geam, ca sticla opreste razele UV-B care stimuleaza producere de vitamina D) sau la becul UV-B mentionat anterior cand sunt tinute in casa.

Carapacea e normal sa fie moale acum. Testoasele Trachemys cresc repede in primii ani si trec de 10cm in primele 12 luni daca au conditii bune, deci si carapacea trebuie sa fie mai moale ca sa poata face fata cresterii si acomoda organele in dezvoltare, cam ca si la om cu fontanela, craniul si creierul.

Stiu ca sunt multe informatii deodata, dar incearca sa le iei pe rand si sa iti faci un plan pe termen lung. Ia cat mai repede ce e urgent si restul in perioada imediat urmatoare. Era bine sa fie amenajat totul inainte de a lua testoasele, dar na, acum trebuie sa dedici putin timp si bani pt asta, daca vrei sa nu le pierzi si sa duca o viata fericita.

Tine-ne la curent si iti raspundem la nelamuriri. Pozele ajuta totdeauna pentru a explica ami bine situatia ;)
Iar pe forum gasesti o gramada de chestii utile. Lectura placuta si suntem curiosi sa vedem ce iese!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa cu tample galbene bolnava...

de andra_p » 12 Iun 2016, 02:35

Multumesc pt raspuns. Pana acum am citit cam cat am avut timp, avand un copil de 3 ani, unul pe drum, avand si servici. Dar multumesc pt link-urile directe, asa le pot accesa mai usor. Deci in primul rand sa schimb bazinul, cu pereti opaci ideal.. . 10 cm coloana de apa e inaltimea apei din bazin? Broscutele au 2.5 cm latimea carapacei. Sigur nu e prea adanca, nu? Apoi amenajat interiorul, am aruncat rapid un ochi si peste asta. Apoi filtru, apoi incalzitor. Apa le-o schimb la 3-4 zile ca la saptamana cred ca nu se mai vedea bazinul de alge. Cand le-am cumparat in bazinasul acela cred ca erau 15-20 testoase la un loc. Un pic diversficata alimentatia, citisem dar pana acum imi era frica sa le dau altceva. Incep cu sprotul. Probl e ca cea bolnava nici nu vrea sa vada mancarea, cand ii arunc un viermisor in bazin si ajunge la nasul ei fuge si o impinge cu laba. Cea sanatoasa mi-l smulge din penseta si cerseste mancare la marginea bazinului. Carapacea ei insa mi se pare anormal de moale, nici macar nu o pot lua in mana, se indoaie ca o foitza, doar de la presiune normala cand o iau in mana, in spate de ex se indoaie placa de sus la 180 grade in jos, pana sub coada... La cea sanatoasa nu e asa. Sigur e normal sa se indoaie asa mult? Sper daca ii schimb conditiile sa inceapa sa manance, ca acum refuza mancarea cu desavarsire. Azi am dat-o cu o picatura de vit A pecarapace si am lasat-o la soare, a devenit pt 1 h foarte agila si s-a miscat si a inotat mult. Le-am pus pe insulita o casuta unde sa se adaposteasca desoare, dar da, pt cate ar avea nevoie e f mic bazinul. Cand cumpar bazin mare se poate une un fel de grilaj deasupra? nu vreau sa risc sa ajunga copilul la el (oricat l-as pune pe raft, l-ar duce mintea sa-si puna scaunul sa ajunga la ele), sau sa se duca pisica la ele( nu le baga in seama dar tot nu vreau sa risc sa se lictiseasca, eventual sa iau un bazinmai inalt ca sa nu ajunga ele la grilaj, pana vor creste mai mari va intelege si copilul si se obisnuieste si pisica, ca am avut porcusor de guineea cu care a dormit, hamsteri samd.) M-am uitat pe net dupa acvaterariu, ce se gaseste de-a gata nu seamana cu cele din link-ul dvs... ceva de genul gasesc doar (dintre cele mai bune optiuni) : http://www.allpetshop.ro/acvariu-vivarium-testoase-30l . Daca gasesc sa cumpar un recipient de min 50/50/min 10 cm de plastic, treb sa fie un plastic anume, e afectat de incalzitorul de apa cumva, gen sa se topeasca? Desi nu ar avea temp f mare.. Si terariul sa-l amenajez eu. Si cam cat ar trebui sa manance acum? Doamna mi-a zis sa-i dau 1 vierme pe zi ca moare daca mananca f mult, dar eu il vad ca cerseste si-i dau 2, nu stiu daca e de ajuns pt varsta lui, ca daca i-as da el e nesatul si ar manca mai mult. Multumesc inca odata, va tin la curent cu evolutia, mai ales ca sigur voi mai avea intrebari pe masura ce fac schimbarile. O seara buna!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Iun 2016, 14:48

Re: Testoasa cu tample galbene bolnava...

de Sheppard » 12 Iun 2016, 18:49

Coloana de apa da, e inaltimea apei.

Cutii pentru rozatoare care sunt bune pentru amenajat la testoase, nu se va topi nimic de la incalzitor, atata timp cat sta in apa (oricum nu ai voie sa il lasi sa mearga afara din apa pentru ca se sparge de la caldura; in apa se disipeste si nu se intampla nimic): http://www.zoomania.ro/index.php/colivi ... plast.html
Sunt multe modele cum e asta, cu paltforme, mai mari cu grilaje mai alte pentru iepuri etc.: http://www.zoomania.ro/index.php/cusca- ... plast.html

Am uitat de protectia pt incalzitor, ca sa nu il sparga: https://www.google.ro/search?q=tronic+3 ... xhsikqM%3A (nu il mai agsesc pe la noi in magazin, paote gasesti tu pe altundeva ceva similar)

Da-le de mancare pana se satura. In primul an zilnic, incepand cu al doilea o data la 2 zile.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori