Nelamuriri: Help pls!

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Nelamuriri: Help pls!

de edivolo28 » 11 Feb 2016, 16:03

Salut! Recent am achizitionat 2 broscute cu temple galbene, una e prietenoasa si una timida tare. Mananca, se deplaseaza prin acvariu, toate bune si frumoase dar:
- Vreau sa stiu daca becul uvb Repti Glo 10 e bun pt ele si cat ar trebui sa fie aprins?(~9 ore sau doar 15-20 min?)
- Incalzitorul din apa e pus la 26 grade e bine?
- Au o "insulita" sub care se baga,se ascund acolo, (unde gasesc si aer ca tare mult le place acolo) in schimb nu urca pe ea.
- Daca e bun becul Repti Glo 10 mai e necesar si alt bec?
As fi recunoscator sa ma ajutati! Multumesc!
Imagine
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Feb 2016, 15:37

Re: Nelamuriri: Help pls!

de Colban Mihai-Codrin » 11 Feb 2016, 23:05

Salut,
UV-ul recomandat este 5.0 dar cred ca si 10.0 e ok, e ceva mai intens dar merge. Becul UV trebuie sa stea aprins 10 - 12 ore pe zi iar rolul lui este de a emite raze ultraviolete, similare cu cele ale soarelui din natura. Pentru incalzire ai nevoit de alt bec, preferabil spot (becurile incandescente nu mi se par eficiente, de cele economice nu mai zic). Becul pentru incalzit trebuie de asemenea deschis pe un interval de 10 - 12 ore pe zi.
Becurile trebuie sa stea deasupra insulei, care trebuie sa reprezinte 30 % din suprafata totala, ceea ce ai tu acolo e prea putin.
Temperatura apei este foarte ok la 26 de grade, e ideal sa ramana asa.
Pune mai multe poze, la o rezolutie mai mare.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV

Re: Nelamuriri: Help pls!

de Sheppard » 11 Feb 2016, 23:16

Salutare,

Pentru inceput citeste asta: viewtopic.php?f=1&t=3659

Reptiglo 10 e cam puternic, e pentru speii din mediu mai arid, desertic, cu emisie mare de raze UV-B. Trebuie Reptiglo 5.0/Reptile UVB 100/Turtle UVB Bulb (toate sunt de la Exo Terra, cu un balans optim de raze UV-B si UV-A pt testoase. Se lasa aprins cam 8-12 ore, ca sa imite soarele pe timp de vara. Se instaleaza la maxim 30cm de insula.

Ar mai trebui pe insula un bec obisnuit sau special pentru incalzit insula, dar sa nu treaca de 30 de grade locul incalzit.

Cum a spus si Codrin, insula e prea mica. De asmenea, apa prezenta e prea putina si o sa ai probleme la atingerea si mentinerea unui echilibru astfel incat sa schimbi apa cat mai rar posibil. Ideal e sa ai suprafata mare de apa, deci latime si lungime mare a recipientului + filtru extern destinat unui volum mai amre decat ce ai tu in recipientul respectiv pentru ca testoasele fac mizerie mare.
Detalii despre filtrare: viewtopic.php?f=4&t=9&hilit=filtrarea+apei

Testoasele o sa creasca repede in primii ani si dupa 12 luni, daca au avut conditii bune, ar trebui sa treaca lejer de 10cm la carapace. De aceea recomand sa te orientezi spre ceva mai mare din start.

Eu recomand asta: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Si cateva idei de amenajare:

Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Nelamuriri: Help pls!

de edivolo28 » 14 Feb 2016, 12:14

Dupa nici 2 zile de folosire cred ca s-a ars becul ReptiGlo 10,cat ghinion :(. Momentan am doar un bec de 60w pt caldura si iluminat, zilele viitoare am sa imi cumpar din nou un ReptiGlo (5 de data asta)
Am marit adancimea apei si am sa caut ceva sa fac o insulita mai mare.
Multumesc pentru sfaturi!
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Feb 2016, 15:37

Re: Nelamuriri: Help pls!

de Sheppard » 14 Feb 2016, 12:32

Poate e lampa de vina sau priza. Ar fi bine daca ai avea un prelungitor cu protectie impotriva fluctuatiilor de tensiune.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Nelamuriri: Help pls!

de Kreeyn » 15 Mar 2016, 11:21

Buna! Referitor la lampa... caut de ceva timp si nu gasesc...o lampa de 100 wati.. daca nu gresesc..pt becul BEC EXO TERRA INFRARED de 75 w? am avut o lampa careia i-a fost schimbat cablul pentru a duce 75w...dar... dupa un timp s-a ars becul...

si am nevoie de niste sfaturi va rog,.. banui ca exista posibilitatea, folosind o lampa, sa ajunga stropi de apa pe bec, atunci cand Maria Sa se agita in apa... e mai buna varianta de lampa fata de neon?..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2013, 23:19

Re: Nelamuriri: Help pls!

de Sheppard » 15 Mar 2016, 15:09

Chestia e ca la neon nu obtii incalzire. Deci la becul de incalzit trebuie neaparat lampa. Pentru UV-B merg ambele variante.

Lampa speciala: http://www.emag.ro/lampa-exo-terra-comp ... DMFK9BBBM/ sau mai eiftin aici: http://www.zoomania.ro/index.php/lampa-compact-top.html (poate gasesti si mai ieftin la alte magazine).

Sau produsul acesta: http://www.zoomania.ro/index.php/lampa- ... t2052.html

Sau poate gasesti ceva din lampile astea: http://www.exo-terra.com/en/products/fixtures.php
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Nelamuriri: Help pls!

de Kreeyn » 19 Mar 2016, 19:12

la exo terra compact spune ca fiecare bec sa aiba 26w. iar cele uv-b au 75.. varianta asta de acoperit ..care sa stea peste acvariu..prinsa de acvariu nu imi surade...pentru ca nebunica mea stropeste....:( singura varianta ar fi cea cu cablu... fara picior sau ceva.. in rest..nu am gasit in magazine nici un fel de lampa pentru 75w+.. :cry:

+ e interesant faptul ca la glo light nu precizeaza ce putere duce..

edit: am gasit pe un site in care spune despre glo light ca duce pana la 100w..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2013, 23:19

Re: Nelamuriri: Help pls!

de Sheppard » 19 Mar 2016, 22:04

Poate gasesti in magazinele astea mari, cu mobila, materiale de constructie, gen Hornbach, Dedeman, Metro, Mobespert etc. ceva lampi la preturi mai accesibile si potrivite. Eu folosesc neonul si o lampa de birou pentu incalzit. Dar foloeam inainte si becul UV-B la lampa de birou, fara probleme.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori
cron