Hrana pentru testoasele de uscat cu tample rosii... help!!!

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Hrana pentru testoasele de uscat cu tample rosii... help!!!

de Emy si Mey-Lye » 14 Dec 2015, 10:48

Buna!!! In continuarea mesajului de mai devreme, Mey-Lye are carapace moale. cu ce r trebuii sa o hranesc pentru a o ajuta???? AJUTOR! :(
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Dec 2015, 10:10

Re: Hrana pentru testoasele de uscat cu tample rosii... help

de Sheppard » 14 Dec 2015, 20:36

Salutare,

Te rog nu creea mai multe topicuri pe aceeasi tema. Va raspunde cineva, dar nu instant si daca faci mai multe postari nu se grabesc lucrurile.

In primul rand testoasa ta, daca e cu tample rosii, adica Trachemys scripta elegans, nu e de uscat. E testoasa acvatica. Pune niste poze cu testoasa sa o vedem.

In al doilea rand, daca e pui, e normal sa fie moale carapacea pentru ca e in crestere accelerata in primii ani. Daca ar fi tare si rigida nu ar avea cum sa se acomodeze in timp ce creste. Cand isi pierde pofta de mancare, devine apatica, letargica, cand vezi secretii la nas, gura, ochi etc, rani sau altele asemenea, atunci ar trebui sa iti faci griji ca e bolnava.

Asigura-te si ca are toate conditiile necesare pentru a duce o viata buna si sanatoasa, asigura-te ca ai tot ce iti trebuie pentru ea: viewtopic.php?f=1&t=3659

Asteptam detalii cu ce conditii ii asiguri si niste poze cu testoasa si acvaterariul creat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Hrana pentru testoasele de uscat cu tample rosii... help

de Emy si Mey-Lye » 15 Dec 2015, 09:56

Multumesc. Veterinarul cu care m-am consultat a spus ca nu trebuiesa aiba carapacea moale niciodata. :o
Acum sunt sigura ca e bine. Este vioaie si ar manca tot ce vede daca ar putea. Orsicum e bine iar eu nu mai am atatea griji!!!! :D
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Dec 2015, 10:10

Re: Hrana pentru testoasele de uscat cu tample rosii... help

de Sheppard » 16 Dec 2015, 16:47

Pune daca poti oricum niste poze cu testoasele, sa le vedem. Ce varsta au?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Hrana pentru testoasele de uscat cu tample rosii... help

de Emy si Mey-Lye » 19 Dec 2015, 17:01

Nu cunosc varsta testoaselor... O am de aprox. o luna si jumatate...
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Dec 2015, 10:10


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori