Specii de testoase

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Specii de testoase

de diego » 12 Dec 2014, 12:38

La nivel global, exista in jur de 300 de specii de testoase impartite in trei categorii principale: de uscat, de apa dulce si de apa sarata sau marine. In acest topic vom face o alcatuire a speciilor mai cunoscute publicului larg, urmand ca in timp sa completam lista si cu specii de testoase mai putin populare.

Testoasa cu tample galbene
Nume stiintific: Trachemys scripta scripta
Imagine
Dimensiuni: La maturitate, femelele pot atinge 27cm, iar masculii 25cm.
Localizare: Centrul, estul si sud-estul Statelor Unite.
Acomodare: Necesita temperaturi de peste 18°C pentru o digestie adecvata. Pot ramane active si la temperaturi ale apei sub 10°C. Prefera ape calme, maloase cu locuri destule pentru incalzit la soare si multa vegetatie. Sunt testoase diurne.
Alimentatie: Omnivore. In primii ani de viata sunt preponderent carnivore, la maturitate, preponderent vegetariene.


Testoasa Cumberland
Nume stiintific: Trachemys scripta troostii
Imagine
Dimensiune: 21cm.
Localizare: vaile raurilor Cumberland si Tennessee din Statele Unite.
Acomodare: Necesita temperaturi de peste 18°C pentru o digestie adecvata. Pot ramane active si la temperaturi ale apei sub 10°C. Prefera ape calme, maloase cu locuri destule pentru incalzit la soare si multa vegetatie. Sunt testoase diurne.
Alimentatie: Omnivore. In primii ani de viata sunt preponderent carnivore, la maturitate, preponderent vegetariene.


Testoasa harta
Nume stiintific: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica
Imagine
Dimensiuni: masculii ating la maturitate 15cm, iar femelele 27cm.
Localizare: centrul si sudul Statelor Unite.
Acomodare: Testoasa prefera mlastini si lacuri, dar este intalnita si in raurile mari.
Alimentatie: Omnivore. Mananca preponderent larve, moluste, insecte care cad in apa si ocazional vegetatie acvatica.


Testoasa acvatica europeana
Nume stiintific: Emys orbicularis
Imagine
Dimensiuni: 230cm. Greutate 1200-1500g
Localizare: majoritatea Europei
Acomodare: Temperatura apei trebuie sa fie cuprinsa intre 20-25°C. Prefera ape maloase, mlastini cu apa incet curgatoare, lacuri. Testoasa nu este preponderent acvatica, preferand sa stea ore in sir la soare; prin urmare, asigurarea unor locuri insorite, uscate, este esentiala.
Alimentatie: Omnivore. Preponderent carnivore in primii ani de viata; la maturitate devin omnivore, consumand si vegetatie acvatica.
*Specie protejata prin legea nr. 462/2001 pentru aprobarea OUG nr. 236/2000 si Conventia de la Berna.


Testoasa lui Hermann
Nume stiintific: Testudo hermanni
Imagine
Dimensiuni: 19cm.
Localizare: nord-estul Spaniei, vestul si sudul Italiei, sud-estul Frantei si cateva insule din Marea Mediterana.
Acomodare: prefera zonele semi-deschise
Alimentatie: 90% ierbivore; prefera, printre altele, papadii, trifoi, capsuni, dar ocazinal si melci, rame sau animale mici moarte.
*Specie strict protejata in Romania, fiind inclusa in Anexa III si IV a ORDONANTEI DE URGENTA nr. 57 din 20 iunie 2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei si faunei salbatice.


Testoasa de uscat banateana
Nume stiintific: Testudo boettgeri
Imagine
Dimensiuni: 34cm.
Localizare: la est Testudo hermanni, din Venetia si Istria (Italia), pana in balcani si Dobrogea.
Acomodare: prefera zonele semi-deschise si deschise, importante pentru termoreglare si depunerea pontei.
Alimentatie: Dieta e mai carnivora decat a Testudo hermanni si soparle mici, rame, nevertebrate, hoituri si fecale pot fi consumate pe langa o varietate de plante.
*Specie protejata prin lege, inclusa in apendicele 2 din CITES.


Testoasa de uscat cu capac/greaca/dobrogeana
Nume stiintific: Testudo graeca ibera
Imagine
Dimensiuni: 26cm.
Localizare: Dobrogea, estul Georgiei, nord-vestul Iranului, Armenia
Acomodare: vara isi limiteaza activitatea la dimineata devreme.
Alimentatie: Omnivore. Consuma insecte si rame pe langa plante.
*Specie protejata prin lege, inclusa in apendicele 1 din CITES.


Testoasa de uscat ruseasca
Nume stiintific: Agrionemys (Testudo) horsfieldii
Imagine
Dimensiuni: 28cm.
Localizare: din vestul iranului pana in estul Chinei, Rusia si Pakistan.
Acomodare: specializata pentru a sapa vizuini adanci in care sa supreavietuiasca climei extreme din mediul ei. Este o specie specializata pentru stepele uscate si desert, la altitudini de pana la 2500m, adaptata la ierni foarte friguroase si veri fierbinti (climat extrem din mediul ei natural). De aceea isi sapa vizuini de cativa metri lungime. Cand este importata in Europa, de obicei, nu tolereaza climatul si umiditatea si moare repede!
Alimentatie: Este o specie in principal ierbivora, dar conform ultimelor analize, este destul de oportunista. Probabil, pentru a-si intretine metabolismul intens (unul dintre cel mai intens printre reptile), nu refuza carbohidratii oferiti de o insecta mare, melci sau animale moarte, avand in vedere ca iarba uscata a stepei nu e o sursa de energie prea grozava.


Testoasa amazoniana cu pete galbene
Nume stiintific: Podocnemis unifilis
Imagine
Dimensiuni: 45cm.
Localizare: in raurile junglelor din America de Sud.
Acomodare: Adaptate climatului tropical, adora umiditatea crescuta si baile lungi de soare.
Alimentatie: fructe ,frunze , pesti de mici dimensiuni si moluste.
* De ce beau fluturii lacrimile broastelor testoase amazoniene? (VIDEO)


Testoasa australiana gat de sarpe
Nume stiintific: Chelodina longicollis
Imagine
Dimensiuni: 25 cm.
Localizare: traieste in mlastinile, lacurile si golfurile din sud-estul si estul Australiei.
Acomodare: este cea mai raspandita specie de testoase in randul crescatorilor din Australia. Avand un temperament mai timid, se adapteaza destul de repede in captivitate. Exemplarele capturate nu musca dar, ca mijloc de aparare, elimina un lichid puternic mirositor (asemenea sconxului) insa odata adaptate vietii in captivitate, acest mijloc de aparare nu va mai fi manifestat.
Alimentatia: fiind carnivora, se hraneste in special cu peste, mormoloci, broaste si raci.


Testoasa aligator
Nume stiintific: Macroclemys temminckii
Imagine
Dimensiuni: 65 cm (una dintre cele mai mari testoase de apa dulce).
Localizare: este originara din Statele Unite, gasindu-se in special de-a lungul fluviului Mississippi.
Acomodare: avand un comportament mai agresiv, necesita o persoana experimentata pentru a putea fi crescuta in captivitate.
Alimentatia: crustacee, raci, melci, viermi, insecte, pesti, amfibieni si chiar unele plante acvatice.


Testoasa leopard
Nume stiintific: Geochelone (Stigmatochelys) pardalis
Imagine
Dimensiuni: 25 - 76 cm (in functie de subspecie).
Localizare: Africa de Sud, Africa de Est, Sudan si Etiopia.
Acomodare: testoasa leopard nu tolereaza temperaturile scazute fiind predispusa problemelor respiratorii atunci cand temperatura mediului ambiant scade sub 23° C.
Alimentatia: meniul testoasei poate fi alcatuit din frunze de varza, frunze si flori de papadie, frunze si flori de hibiscus, frunze de vita-de-vie, frunze de dud, morcovi, dovlecei, suc de dovleac, ciuperci, cartofi dulci si ardei. O mica parte din dieta poate include si fructe, cum ar fi: rosii, mere, pere, papaya, pepene galben, pepene verde, capsuni, zmeura, struguri, mango si banane. Atentie! Fructele nu ar trebui sa cuprinda mai mult de 5% din dieta obisnuita.


Testoasa chinezeasca de balta
Nume stiintific: Mauremys reevesii
Imagine
Dimensiuni: 23 cm.
Localizare: China, Japonia, Coreea si Taiwan.
Acomodare: faptul ca se adapteaza foarte usor conditiilor din captivitate o face sa fie o testoasa foarte populara in randul crescatorilor din China. In natura o gasim in mlastini , iazuri si canale artificiale .
Alimentatia: fiind o specie omnivora se hraneste atat cu fructe sau plante acvatice cat si cu insecte, broaste sau pesti.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Specii broaste testoase

de AnaMariaBlendea » 27 Dec 2020, 21:31

Buna seara! Am achizitionat de curand doua broaste testoase dintr’un petshop! Din pacate tot ce am retinut a fost tara de origine: China! Baiatul de acolo mi’a dat o fata,asa a spus,iar eu a doua zia am fost si am luat inca una(baiat zic eu ) pt ca fata care era pe tura a zis ca nu stie sa le deosebeasca! Am mare nevoie de ajutorul vostru! Va rog sa imi spuneti daca stiti ce specie sunt !Nu se pot trimite poze pe acest site? Multumesc si sarbatori binecuvantate!
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Dec 2020, 21:00

Re: Specii de testoase

de Gabriel123 » 28 Dec 2020, 11:29

Buna!


Pe acest site se pot trimite poze, iar pentru indentificarea speciei avem nevoie de acestea, însă singura specie la care mă pot gândi este o țestoasă chinezească de balta
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Specii de testoase

de Mikishor70 » 16 Mai 2022, 14:17

Buna ziua! Avem o broscuta mica luata din piata de la cei care vand pesti de acvariu , ne-a spus ca i-a adus-o cineva care a luat-o de la un magazin de animalute exotite si nu se mai putea ocupa de ea. Ne-a mai spus ca este broscuta de Mississippi dar uitandu-ma la poze pe internet nu mi se pare a fi aceasta specie. Ma puteti ajuta cu identificarea speciei??


https://mikishor.sunphoto.ro/Broscuta_testoasa
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Mai 2022, 14:08

Re: Specii de testoase

de Sheppard » 23 Mai 2022, 13:57

Mikishor70 scrie:Buna ziua! Avem o broscuta mica luata din piata de la cei care vand pesti de acvariu , ne-a spus ca i-a adus-o cineva care a luat-o de la un magazin de animalute exotite si nu se mai putea ocupa de ea. Ne-a mai spus ca este broscuta de Mississippi dar uitandu-ma la poze pe internet nu mi se pare a fi aceasta specie. Ma puteti ajuta cu identificarea speciei??


https://mikishor.sunphoto.ro/Broscuta_testoasa


Este Emys orbicularis, țestoasa de apă europeană, specie protejată de lege (OUG57/2007), a cărei deținere este ilegala. La fel și înlăturarea din natură sau comercializarea.
În cadrul Asociației Wilderness Research and Conservation avem program de reabilitare pt specia asta. Vă rog să îmi lăsați un număr de telefon de contact. Țestoasa trebuie să se întoarcă în natură.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Specii de testoase

de e571kkt » 11 Dec 2022, 15:05

Buna ziua. Ma puteti ajuta cu identiicarea urmatoarei broscute?
https://ibb.co/7SfBy5F
Va multumesc anticipat
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Dec 2022, 13:36

Re: Specii de testoase

de Sheppard » 13 Dec 2022, 00:17

e571kkt scrie:Buna ziua. Ma puteti ajuta cu identiicarea urmatoarei broscute?
https://ibb.co/7SfBy5F
Va multumesc anticipat


E nevoie de poze din fata, din spate, la coada, precum si informatii privind provenienta si poze dupa documentele CITES.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Specii de testoase

de e571kkt » 14 Dec 2022, 17:59

Sheppard scrie:
e571kkt scrie:Buna ziua. Ma puteti ajuta cu identiicarea urmatoarei broscute?
https://ibb.co/7SfBy5F
Va multumesc anticipat


E nevoie de poze din fata, din spate, la coada, precum si informatii privind provenienta si poze dupa documentele CITES.



https://ibb.co/0XRhFgd
https://ibb.co/NV1HLKW

Broscuta a fost primita de o cunostinta care nu poate sa o ingrijeasca si vrea sa o dea. Mi-ar placea sa o iau eu, dar as vrea sa ma documentez putin inainte.
Nu am informatii privind provenienta si poze dupa documentele CITES.
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Dec 2022, 13:36

Re: Specii de testoase

de Sheppard » 15 Dec 2022, 18:34

Da, tot nu sunt elocvente pozele. Ar trebui din spate facute poze sa se vada si membrele si coada, adica cu testoasa cu plastronul in jos, cum ar sta normal, sa se vada intre carapace. In fata, la fel, sa se vada ambele membre din fata, mai ales solzii de pe ele. Si o poza fix de sus in care sa se vada scuturile de pe mijloc de la ultimul, la primul.

Pe documentele CITES ar trebui sa scrie specia clar. Si provenienta conteaza mult aici pentru a stabili o eventuala subspecie. Solicita te rog si informatiile acestea.

Fara o determinare buna a speciei, nici nu au cum sa ai grija bine de ea. Fiecare specie are particularitatile ei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Am gasit o testoasa foarte mica

de Razvan28 » 15 Dec 2022, 22:40

Am gasit o testoasa foarte mica in curte si mi-a fost teama sa nu inghete de frig si am decis sa o tin in casa dar nu prea doreste sa manance si ma gandesc ca i-as face mai bine daca as elibera-o dar e f mica si nu as vrea sa inghete de frig.Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc!
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Dec 2022, 22:35

Re: Am gasit o testoasa foarte mica

de Sheppard » 15 Dec 2022, 23:10

Razvan28 scrie:Am gasit o testoasa foarte mica in curte si mi-a fost teama sa nu inghete de frig si am decis sa o tin in casa dar nu prea doreste sa manance si ma gandesc ca i-as face mai bine daca as elibera-o dar e f mica si nu as vrea sa inghete de frig.Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc!



Inainte de toate trebuie sa identificam specia. Clar nu se elibereaza acum si in nici un caz daca e specie exotica (fiind ilegal si devenind specie invaziva).

Pune te rog niste poze cu testoasa pentru identificare si apoi vedem ce e de facut. Se pot incarca pe site-uri precum imgur.com si postat apoi linkul aici.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Specii de testoase

de Vlad_Iancu » 16 Dec 2022, 14:12

https://ibb.co/DrGfD4s

Ma puteti ajuta va rog cu identificarea ?! Este testoasa cu tample galbene ?
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Oct 2022, 16:54

Re: Specii de testoase

de Sheppard » 17 Dec 2022, 16:53

Vlad_Iancu scrie:https://ibb.co/DrGfD4s

Ma puteti ajuta va rog cu identificarea ?! Este testoasa cu tample galbene ?


As zice Trachemys scripta troostii - Testoasa Cumberland.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Speciis de testoase

de AlexandraEmma2 » 28 Dec 2022, 23:36

Buna seara, ma puteti ajuta sa imi spuneti ce specie sunt broscutele? Pe cea mare am primito acum 4 luni si am mai luat una sa nu fie singura. Cea micuta o avem de 1zi si nu vrea sa manance nici cum… le-am pus si in acvariu si separat. Este o problema de acomodare? Se intelege cu broasca cea mare se pune si pe carapacea acesteia..la acvariu de sticla fara capac am plante artificiale, filtru, incalzitor, pietris. Ca alimentatie creveti uscati, inima liofilizata,reptomin stiks, calcil.

https://postimg.cc/gallery/XZC8KNb
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Dec 2022, 22:22

Re: Speciis de testoase

de Sheppard » 29 Dec 2022, 00:08

AlexandraEmma2 scrie:Buna seara, ma puteti ajuta sa imi spuneti ce specie sunt broscutele? Pe cea mare am primito acum 4 luni si am mai luat una sa nu fie singura. Cea micuta o avem de 1zi si nu vrea sa manance nici cum… le-am pus si in acvariu si separat. Este o problema de acomodare? Se intelege cu broasca cea mare se pune si pe carapacea acesteia..la acvariu de sticla fara capac am plante artificiale, filtru, incalzitor, pietris. Ca alimentatie creveti uscati, inima liofilizata,reptomin stiks, calcil.

https://postimg.cc/gallery/XZC8KNb


As zice ca ambele sunt Trachemys ornata. Nu sunt 100% sigur cu cea mai mare, dar pare tot T. ornata. Ma mai uitam la varianta de Trachemys venusta, dar nu vad foarte bine modelul de pe carapace. Eventual mai vedem dupa ce naparleste si se vad mai bine modelele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron